Subiect "Punctaj calculat..pe lapensie.com" Deschis de MITICA la data: 11/09/2017 1:15pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj calculat..pe lapensie.com
Scris de: MITICA la data: 11/09/2017 1:15pm
Gen:F
Data nasterii:25.01.1957
Stagiul de cotizare:38 ani 7 luni
Alte date:
Intrebare: Program calcul pensie de pe site-ul d-voastra...da erori?? Am introdus veniturile...si la punctajul obtinut...la punctaj pensie...imi imparte la 30.....nu trebuie la 30,8 ca in anexa 5 din 263...Ar fi bine la 30....Am facut de 3 ori ..si la fel... Multumesc !!
Re: Punctaj calculat..pe lapensie.com
Scris de: la pensie la data: 11/10/2017 9:36am
Programul de pe site a fost conceput acum cca 10 ani cu scopul de a pune la dispozitia vizitatorilor un instrument de estimare a valorii pensiei.
Deoarece resursele noastre sunt limitate nu am putut tine pasul cu numeroasele modificari ale prevederilor legale privind calculul pensiilor si am ezitat in alegerea momentului de modificare a programului de calcul pensie.
Asa cum cum functioneaza acest program rezultatul contine erori astfel :
1- Din cauza introducerii unor date gresite. Erorile cauzate de aceasta gresala pot uneori sa compromita complet rezultatul .
In cazul dv remarcam :
- Neintroducerea sporului de vechime acordat inainte de 01 aprilie 1992 asa cum explicam pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv acest spor este corect astfel :
Intre septembrie 1983 - ianuarie 1984 3 %
Intre februarie 1984 - ianuarie 1989 6 %
Intre februarie 1989 - martie 1992 9 %
Aceste sporuri au fost determinate avand in vedere datele introduse in programul cu numele mymy
Aceasta nu introduce erori mari
- Introducerea unor sume mai mari decat cele pentru care s-a platit CAS asa cum explicam noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu influenteaza rezultatul calculului deoarece programul face automat limitarea.
2- Din cauza neadaptarii programului
-Programul calculeaza gresit punctajul mediu impartind suma punctajelor anuale la stagiul complet de cotizare de 30 ani pentru femeile nascute dupa ianuarie 1955 si ar trebui sa foloseasca stagiul complet de cotizare determinat conform anexei 5 de la legea pensiilor 263/2010.
In cazul dv acest stagiu complet de cotizare este 30 ani si 8 luni (30,66667) asa cum precizati si dv. Aceast mod de calcul determina o eroare de 2,22 %
- Programul nu aplica automat indicele de corectie acordat la iesirea la pensie.
In cazul dv daca iesiti la pensie in anul 2017 indicele de corectie va fi de 1,14 si neutilizarea lui determina o eroare de 14 %.
Deci daca dv vreti sa faceti un calcul mai precis faceti urmatoarele corectii :
1 Introduceti sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 calculat de noi mai sus.
2 Calculati punctajul mediu anual impartind suma punctajelor anuale la stagiul dv complet de cotizare de 30,66667 ani
3 Corectati punctajul mediu anual inmultindu-l cu indicele de corectie 1,14
4 Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu anual corectat cu valoarea punctului de pensie di prezent de 1000 lei.
Re: Punctaj calculat..pe lapensie.com
Scris de: MITICA la data: 11/10/2017 10:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc frumos pentru precizari. O seara buna !!
Re: Punctaj calculat..pe lapensie.com
Scris de: MITICA la data: 11/14/2017 4:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Calculand dupa programul d-voastra...exact aceeasi suma ca in Decizie...la leu...Ceea ce inseamna (cu precizarile facute de d-voastra)...programul d-voastra EXCELENT, lucrul functionarului CNP..la fel.JOS PALARIA !!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1