Subiect "prestari servicii" Deschis de Grosu la data: 11/15/2017 12:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
prestari servicii
Scris de: Grosu la data: 11/15/2017 12:30am
Gen:f
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:Am o colega care a lucrat 8 ani prestari servicii si inca lucreaza intro universitate de stat. Nu se ia in considerare la pensie ??. I se trage toate contributiile de 7 ani.
Re: prestari servicii
Scris de: Grosu la data: 11/15/2017 12:38am
Grosu :
Gen:f
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:Am o colega care a lucrat 8 ani prestari servicii si inca lucreaza intro universitate de stat. Nu se ia in considerare la pensie ??. I se trage toate contributiile de 8 ani.
Re: prestari servicii
Scris de: la pensie la data: 11/16/2017 12:41am
Pentru a analiza situatia colegei dv trebuie stiut forma in care lucreaza si care poate fi :
- Prin contract de munca incheiat direct cu universitatea sau cu o alta societate de prestari servicii.
- Ca persoana fizica autorizata sa faca prestari servicii si care are incheiat cu universitatea un contract de prestari servicii.
In primul caz pentru orice suma primita ca salariu plateste contributie de asigurare sociala- CAS (pentru pensie) si sumele pentru care a platit CAS si stagiul de cotizare sunt luate in calculul pensiei.
In al doilea caz se plateste CAS numai in cazul in care castigul anual declarat depaseste un anumit prag si la fel sumele pentru care a platit CAS si stagiul de cotizare sunt luate in calculul pensiei.
Daca perioada la care va referiti este dupa 01 aprilie 2001 poate afla sumele pentru care s-a platit CAS si perioadele considerate stagiu de cotizare cerand de la Casa de pensii teritoriala, de care apartine domiciliul colegei dv, „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1