Subiect "Stagiu de cotizare si data pensionarii anticipate partiale" Deschis de Vatavului la data: 11/16/2017 6:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu de cotizare si data pensionarii anticipate partiale
Scris de: Vatavului la data: 11/16/2017 6:17am
Gen:Feminin
Data nasterii:16.05.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua!
As dori sa stiu cum pot obtine de la Casa judeteana de Pensii, stagiul de cotizare si data de la care pot beneficia de pensie anticipata partiala. Se poate depune o cerere si se obtine contracost? Situatia mea este oarecum particulara.
Re: Stagiu de cotizare si data pensionarii anticipate partiale
Scris de: la pensie la data: 11/17/2017 5:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 16 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni , stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca aveti realizat stagiul total de cotizare de 39 ani si 9 luni.
Casa de pensii are evidenta stagiilor de cotizare realizate de dv dupa 01 aprilie 2001 si puteti obtine o situatie a acestui stagiu de cotizare, contra unei taxe, facand o cerere in care precizati ca doriti „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”
Stagiul de cotizare inainte de 01 aprilie 2001 trebuie sa fie dovedit prin carnetul de munca sau prin adeverinta eliberata de angajator sau de cine are in administrare arhiva de personal a angajatorului.
Re: Stagiu de cotizare si data pensionarii anticipate partiale
Scris de: Vatavului la data: 11/17/2017 6:11am
Multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1