Subiect "recalculare coeficient penalizare" Deschis de Angelica la data: 11/16/2017 11:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare coeficient penalizare
Scris de: Angelica la data: 11/16/2017 11:35am
Gen:f
Data nasterii:26.04.1958
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:Cand mi se recalculeaza coeficientul de penalizare conform ultimei legi, pot introduce si acte care atesta contributia virata la pensie ca urmare a unor sume de bani castigate in instanta dupa ce m-am pensionat anticipat ?
Re: recalculare coeficient penalizare
Scris de: la pensie la data: 11/17/2017 6:07am
Nu cunoastem care este stadiul actual al initiativei parlamentare referitor la modificarea prevederilor legii 142/2016 privind calculul diminuarii pensiei anticipate partiale pentru cei care s-au pensionat inainte de 17 iulie 2016.
Ceeace putem preciza noi este ca a trecut de Camera Deputatilor, care este for decizional insa nu a fost publicata in Monitorul Oficial.
Re: recalculare coeficient penalizare
Scris de: la pensie la data: 11/21/2017 9:31am
Revenim si va anuntam ca Legea pentru completarea articolului 65 din legea pensiilor 263/2010 pentru modificarea calculul diminuarii pensiei anticipate partiale pentru cei care s-au pensionat inainte de 17 iulie 2016.
a fost publicata in MO cu numele Legea 216/2017.
Conform acestei legi puteti depune cerere pentru recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale. Recalcularea se va face de la data depunerii cererii de recalculare.
Daca ati incasat drepturi neacordate in perioada anterioara iesirii la pensie si din aceasta suma s-a retinut CAS puteti depune acte doveditoare si cerere de recalculare pensie.
Cele doua actiuni de recalculare sunt independente.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1