Subiect "pensie" Deschis de PANA GICA la data: 12/02/2017 8:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: PANA GICA la data: 12/02/2017 8:40am
Gen:
Data nasterii:-
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cum poate obtine o persoana in virsta de 21 ani care e inscrisa si urmeaza cursurile de zi ale unei facultati acreditate, a carui tata a decedat anul acesta.
Mentionez ca persoana decedata a lucrat 9 ani ca si gradat in MAPN, si 13 ani in civilie.Ce acte trebuiesc depuse siunde si ce alte formalitati sunt necesare.
Multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 12/04/2017 8:08am
Pentru un raspuns mai exact ne trebuiau unele precizari cum sunt :
- Data de nastere a tatalui.
- Situatia tatalui la data decesului : angajat MAPN, angajat sector public sau neangajat.
Neavand aceste date vom incerca sa dam raspunsul pe variante.
- Daca era angajat MAPN dv aveti dreptul la pensie de urmas din sectorul militar conform prevederilor legii 223/2015 .
Deoarece site-ul nostru are in atentie legile din domeniul pensiilor din sectorul public pentru detalii privind componenta dosarului pentru pensie de urmas va adresati Casei de pensii sectoriale care functioneaza in subordinea Ministerului Apararii Nationale de care apartine domiciliul dv (pentru informatii mai precise va adresati la cel mai apropiat Comisar militar).
- Daca era angajat in sectorul public sau neangajat aveti dreptul la pensie conform prevederilor legii 263/2010.
Actele care trebuie sa fie anexate dosarului de pensie le gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice :
CNPP/Activitati CNPP/pensii/pensie de urmas
sau la adresa https://www.cnpp.ro/pensia-de-urmas
Avand in vedere ca actele din acea lista se refera la toate categoriile de urmasi
In ambele cazuri cereti informatii la casa de pensii daca puteti beneficia concomitent de pensii din ambele sectoare, deoarece legislatia in aceasta privinta nu este clara.
Re: pensie
Scris de: PANA GICA la data: 12/04/2017 10:57am
la pensie :
Pentru un raspuns mai exact ne trebuiau unele precizari cum sunt :
- Data de nastere a tatalui.
- Situatia tatalui la data decesului : angajat MAPN, angajat sector public sau neangajat.
Neavand aceste date vom incerca sa dam raspunsul pe variante.
- Daca era angajat MAPN dv aveti dreptul la pensie de urmas din sectorul militar conform prevederilor legii 223/2015 .
Deoarece site-ul nostru are in atentie legile din domeniul pensiilor din sectorul public pentru detalii privind componenta dosarului pentru pensie de urmas va adresati Casei de pensii sectoriale care functioneaza in subordinea Ministerului Apararii Nationale de care apartine domiciliul dv (pentru informatii mai precise va adresati la cel mai apropiat Comisar militar).
- Daca era angajat in sectorul public sau neangajat aveti dreptul la pensie conform prevederilor legii 263/2010.
Actele care trebuie sa fie anexate dosarului de pensie le gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice :
CNPP/Activitati CNPP/pensii/pensie de urmas
sau la adresa https://www.cnpp.ro/pensia-de-urmas
Avand in vedere ca actele din acea lista se refera la toate categoriile de urmasi
In ambele cazuri cereti informatii la casa de pensii daca puteti beneficia concomitent de pensii din ambele sectoare, deoarece legislatia in aceasta privinta nu este clara.[/quoteData nasterii06.10.1973, decedat 12.09.2017.
Perioada 1.07.1996 pina in 30.04.2004 , gradat in MANP, in perioada 2002-2004 a beneficiat de sporuri de risc cod 28, 29(spor radiatii).Perioada 01.04.2008 a lucrat in sector privat.
Multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 12/05/2017 2:46am
In urma acestor date putem sa precizam ca dv aveti dreptul la pensie de urmas din sectorul public.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1