Subiect "INTRARE IN VIGOARE PENSIE ANTICIPATA PARTIALA" Deschis de CORDOS GHEORGHE la data: 12/03/2017 1:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
INTRARE IN VIGOARE PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: CORDOS GHEORGHE la data: 12/03/2017 1:24pm
Gen:MASCULIN
Data nasterii:19.12.1957
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:17,5 gr.II
Intrebare:As vrea sa intreb daca trebuie sa anunt institutia unde lucrez daca am introdus dosarul de pensionare anticipata partiala iar dupa primirea deciziei nu fac lichidarea si continui sa lucrez binenteles fara a ridica pensia. Ce perioada pot tine decizia de pensionare anticipata partiala in conservare ? Odata cu introducerea dosarului de pensionare anticipata partiala mi se inchide carnetul de munca? si mi se face lichidarea?.Va intreb acestea ca in cazul in care valoarea pensiei anticipate partiale nu ma satisface as continua lucrul pana la data pensia la limita de varsta. Va multumesc anticipat pt. raspuns
Re: INTRARE IN VIGOARE PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: la pensie la data: 12/04/2017 9:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in data de 19 decembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 17 ani si 6 luni lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 44 ani si 3 luni.
Pentru stagiile de 17 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni, adica in data de 19 iunie 2019.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in 19 decembrie 2017
Conform art 56 alin (1) litera c) din legea 53/2003, Codul muncii trebuie sa anuntati angajatorul la primirea deciziei de pensionare pentru pensie anticipata partiala. Dupa anuntare angajatorul declara vechiul contract de munca ca inceteaza de drept si daca este de acord incheie un alt contract de munca.
Daca nu anuntati angajatorul la primirea deciziei pentru pensie anticipata partiala acesta va mentine vechiul contract de munca iar pensia va ramane suspendata pana la incetarea activitatii si depunerea, la Casa de pensii, a dovezii de incetare a activitatii, fara a mai fi recalculata pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1