Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Florea Gianina la data: 12/04/2017 5:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Florea Gianina la data: 12/04/2017 5:32am
Gen:
Data nasterii: 23.01.1959
Stagiul de cotizare: 38
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Ultimul angajator mi-a platit ultimele drepturi salariale (zile CO neefectuat si al 13-lea salariu) in urmatoarele 2 luni de la data incetarii contractului de munca, in aceste luni beneficiind de pensie anticipata.
La data stabilirii pensiei pentru limita de varsta se va lua in calcul si contributia CAS din aceste 2 luni in care am 0 zile stagiu de cotizare? Va multumesc!
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 12/05/2017 3:05am
Nu putem sa va precizam cum se va proceda deoarece nu cunoastem cum au fost inscrise aceste sume in situatia (REVISAL) transmisa de angajator la Casa de pensii.
Daca sumele primite au fost contabilizate in perioada anterioara incetarii contractului de munca aceste sume vor putea fi obiectul recalcularii pensiei, la cerere, inainte de iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Daca sumele au fost contabilizate in perioada dupa incetarea contractului de munca lucrurile se complica, deoarece este posibil ca pensia anticipata sa fie suspendata pe acea perioada si sa fie recuperata de catre Casa de pensii iar sumele primite sa fie luate in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Pentru mai multe informatii adresati-va angajatorului si/sau Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1