Subiect "Adaugare ultimii ani in tabelul Calcul pensii" Deschis de Tudorache Felicia la data: 12/06/2017 2:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adaugare ultimii ani in tabelul Calcul pensii
Scris de: Tudorache Felicia la data: 12/06/2017 2:24am
Gen:Feminin
Data nasterii:20.09.1956
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:Am primit Decizia de pensionare limita de varsta,si am gasit mai multe neconcordante
Intrebare:Am regasit tabelul "calcul pensie" si doresc sa continui completarea acestuia,dar nu pot trece la anii urmatori, trebuie sa-l completez din nou ?
Re: Adaugare ultimii ani in tabelul Calcul pensii
Scris de: la pensie la data: 12/06/2017 9:28am
Programul de calcul deschide pagini anuale in functie de anul introdus in pagina de intrare in caseta corespunzatoare datei de iesire la pensie. Deci schimbati anul din aceasta caseta si programul va deschide pagini anuale pana in acel an.
La introducerea de noi date aveti in vedere si urmatoarele :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1980 - august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 - septembrie 1985 6 %
Intre octombrie 1985 - septembrie 1990 9 %
Intre octombrie 1990 - martie 1992 12 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
2 Daca la decizia de pensionare ati primit si buletinul de calcul completati sumele corecte in urmatoarele perioade :
a) Iunie 1992 - ianuarie 1996 in care ati selectat codul „N”. In aceasta perioada selectati codul „L” si introduceti salariile corecte.
b) Perioada in care ati beneficiati de pensie de invaliditate. In aceasta perioada selectati codul „L” si introduceti sumele primite ca pensie de invaliditate.
3 Calculati punctajul mediu impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 30 ani si 6 luni (30,5)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1