Subiect "contributie pensie suplimentara" Deschis de RG2 la data: 12/06/2017 6:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributie pensie suplimentara
Scris de: RG2 la data: 12/06/2017 6:31am
Gen:F
Data nasterii:20.04.1957
Stagiul de cotizare:39 ani, 7 luni si 2 zile (pe 20 ianuarie 2018)
Alte date:
Intrebare:Conform art 168 alin 1 din legea 263/2010, asiguratii care contribuie la fondul pentru pensie suplimentara cu 2%, 3% sau 5% beneficiaza de o majorare a punctajului de pensie, crestere stabilita in functie de anul contributiei (pana in aprilie 2001).
1. La depunerea dosarului trebuie dusa adeverinta ca mi s-au retinut aceste procente pentru pensia suplimentara sau se iau in calcul automat pentru perioada de pana la 01 aprilie 2001?
2. Programul dumneavoastra ia in calcul si aceste contributii?
3. In cazul in care duc adeverinta de la angajator iar veniturile sunt mai mici decat salariul existent in CM datorita concediilor de studii -CFS, la calculul pensiei, pana la data de 01.04.2001, se iau in considerare salariile trecute in cartea de munca sau veniturile realizate?
4.Daca am terminat facultatea la seral mai e necesar sa duc adeverinta de la facultate sau copie a diplomei de absolvire?
Multumesc.
Re: contributie pensie suplimentara
Scris de: RG2 la data: 12/06/2017 9:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
si intrebarea nr.5
Daca data de 20 ianuarie este sambata cand depun dosarul la casa de pensii pe data de 19 ianuarie 2018 sau pe 22.01.2018?
Re: contributie pensie suplimentara
Scris de: la pensie la data: 12/07/2017 3:44am
Majorarea punctelor de pensie lunare pe perioada anterioara datei de 01 aprilie, in care s-a retinut obligatoriu contributia la pensie suplimentara, se face automat de catre Casa de pensii, fara sa fie necesara depunerea unei adeverinte.
Deasemeni si programul nostru de pe site aplica automat aceste majorari.
Intre adeverinta si carnetul de munca are prioritate carnetul de munca. Pe de alta parte daca din adeverinta rezulta clar perioadele in care ati beneficiat de concediu fara plata casa de pensii va avea in vedere aceste perioade.
Studiile universitare urmate la seral nu se iau in calculul punctajului pensiei si deci nu este necesara depunerea unei adeverinte pentru aceste studii.
In cazul in care data in care se indeplinesc conditiile de pensionare coincide cu o zi de sarbatoare legala sau repaus saptamanal „cererea de pensionare, impreuna cu actele necesare, se poate depune in prima zi lucratoare ce urmeaza, fiind considerata depusa in termen” conform art 74 alin (8) din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010.
Pentru cresterea preciziei de calcul a programului de pe site faceti urmatoarele corectii :
- Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv conform legii pensiilor 263/2010 este de 30 ani si 9 luni (30,75)
- Calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat mai sus cu indicele de corectie acordat in anul iesirii la pensie. In anul 2018 nu s-a comunicat indicele de corectie insa vizitatorii acestui site au calculat ca acesta va fi 1,15.
- Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat mai sus cu valoarea punctului de pensie stabilit in anul iesirii la pensie. In ianuarie 2018 este prevazut a fi 1000 lei
Re: contributie pensie suplimentara
Scris de: RG2 la data: 12/07/2017 4:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc mult!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1