Subiect "pensionare anticipata" Deschis de mariana la data: 12/07/2017 12:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: mariana la data: 12/07/2017 12:58am
Gen:f
Data nasterii:iunie 1962
Stagiul de cotizare:30ani
Alte date:am locuit 30ani in orasul tg.mures
Intrebare:va rog frumos sa-mi spuneti daca reducerea varstei de pensionare cu 2 ani datorita faptului ca am locuit in orasul tg.mures se considera pensionare anticipata si se penalizeaza ca atare.
Ma intereseaza in mod special daca se tine cont de anii de studii si de anii in care am lucrat cu jumatate de norma fiind pensionat gr.3(perioada iunie2009-prezent)
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/07/2017 10:00am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna septembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 3 luni adica in luna septembrie 2019. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pentru faptul ca ati avut domiciliu timp de 30 ani in orasul Tg Mures aveti dreptul la pensie anticipata pariala , nediminuata, la varsta de 50 ani si 3 luni daca pana atunci va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni si nu cereti pensie anticipata, diminuata.
In acest caz calculul stagiului de cotizare se calculeaza astfel :
- Se ia in calcul stagiul efectiv lucrat
- Se ia in calcul stagiul de cotizare asimilat pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
- Nu se ia in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
- Nu se ia in calcul perioada lucrata cu jumatate de norma pentruca aceasta coincide cu perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate care a mai fost luata in calcul odata.
In cazul in care nu aveti dificultati cu incadrarea in un grad de invaliditate pana la varsta standard de pensionare 62 ani si 3 luni este recomandat sa optati in continuare pentru pensia de invaliditate care este mai avantajoasa.
Re: pensionare anticipata
Scris de: m la data: 12/08/2017 1:31pm
Gen:f
Data nasterii:iunie1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:1an si 7 luni grupa2; 19ani si 9 luni conditii normale; 4ani si 9 luni facultate; 6 luni somaj; 8ani pensionat grad 3 si lucrat cu 4h.
Intrebare:1.-cumva varsta de 50 ani si 3 luni este o greseala?
Normal este 60 ani si 3luni respectiv septembrie 2022?
2. nu inteleg exact ce este cu modul de calcul al perioadei cat am fost pensionata? ce se ia in calcul si ce nu.
Putin mai simplu daca se poate.
3. deoarece in anul 2017 am mai avut o operatie urata ,si e din ce in ce mai greu sa lucrez ce ar insemna pensionare grad 2 acum. Ce penalitati am?



multumesc frumos
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/09/2017 7:05am
Aveti dreptate pentru faptul ca daca ati avut domiciliu timp de 30 ani in orasul Tg Mures aveti dreptul la pensie anticipata pariala , nediminuata, la varsta de 60 ani si 3 luni, daca atunci aveti stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni si nu cereti pensie anticipata, diminuata inainte de aceasta.
In prezent penru pensie anticipata partiala ati reealizat un stagiu de cotizare de 29 ani si 10 luni constituit din :
21 ani si 4 luni lucrati, 6 luni de somaj si 8 ani pensie de invaliditate si pentru a realiza stagiul complet de cotizare trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 10 luni care poate sa fie perioada in care beneficiati de pensie de invaliditate.
Daca vi se schimba gradul de invaliditate in gradul II pe langa faptul ca nu mai aveti dreptul sa lucrati iar pensia nu se penalizeaza ci se modifica modul de calcul si va rezulta o pensie mai mica insa nu putem preciza cu cat.
Trebuie sa aveti in vedere insa si faptul ca daca cereti pensie anticipata partiala diminuata sau nediminuata in conditiile mentionate mai sus acestea sunt mai mici decat pensia de invaliditate pe care o aveti acum.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1