Subiect "Decizie pensie limita de varsta" Deschis de Tudorache Felicia la data: 12/07/2017 8:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizie pensie limita de varsta
Scris de: Tudorache Felicia la data: 12/07/2017 8:29am
Gen:Feminin
Data nasterii:20.09.1956
Stagiul de cotizare:30 ani 6 luni
Alte date:Stagiul de cotizare realizat cf Decizie de pensionare : 32 ani 10 luni 20 zile
Intrebare:Cum procedez pentru contestatie Decizie de pensionare limita de varsta,primita in aceasta luna,se stabileste o pensie de 577 lei,incepand cu data de 13.04.2017,adica cu doar 2 lei mai mult decat pensia de invaliditate !?! Am completat programul Dvs de calcul pensie,si diferenta este semnificativa.
Care este opinia,sfatul Dvs ? Multumesc !
Re: Decizie pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/08/2017 5:01am
Inainte de a face contestatie trebuie sa faceti verificarile necesare pentru a va convinge ca pensia dv pentru limita de varsta a fost calculata gresit.
In aceste verificari puteti lua ca termen de comparatie calculul facut pe site numai daca ati introdus datele corecte facand si corectiile indicate de noi in raspunsul dat la mesajul anterior. Din pacate am vazut ca dv nu ati facut modificarile indicate de noi cu exceptia sporului de vechime.
In continuare avem urmatoarele semne de intrebare :
a) In perioada Iunie 1992 - ianuarie 1996 ati selectat codul „N”. In aceasta perioada trebuie sa selectati codul „L” si sa introduceti salariile corecte. Stim din un mesaj cu multi ani in urma ca in aceasta perioada angajatorul nu a platit contributia la casa de pensii. Atunci v-am explicat ca pe aceasta perioada se ia in calcul numai o treime din salariul tarifar inscris in carnetul de munca. Acum puteti cere la Casa de pensii buletinul de calcul al pensiei pentru limita de varsta din aprilie 2017 si vedeti ce sume au fost luate in calcul si pe aceste sume le introduceti in program
b) Perioada in care ati beneficiati de pensie de invaliditate. La calculul pensiei pentru limita de varsta in aceasta perioada selectati codul „L” si introduceti sumele primite ca pensie de invaliditate. In perioada aprilie - decembrie 2010 ati selectat gresit codul P2 si ati introdus si sume iar pe perioada mai 2012 - septembrie 2013 ati introdus sume mari care nu pot fi pensie de invaliditate.
3 Calculati punctajul mediu impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 30 ani si 6 luni (30,5)
4. Aveti in vedere ca programul de pe site foloseste valoarea punctului de pensie de 1000 lei care este in prezent iar in decizia din aprilie 2017 valoarea punctului de pensiea fost 917,50 lei.
Deci pentru a compara datele rezultate din program faceti corectiile indicate de noi mai sus si dupa ce calculati punctajul mediu de la punctul 3 il inmultiti cu valoarea punctului de pensie 917,50 lei si abia atunci comparati cu valoarea pensiei de pe decizia din aprilie 2017.
Daca totusi vreti sa faceti contestatie trebuie sa o argumentati, dar nu cu un calcul gresit si sa o adresati Comisiei Centrale de Contestatii dupa care o depuneti la registratura Casei de pensii de care apartineti.
Re: Decizie pensie limita de varsta
Scris de: Tudorache Felicia la data: 12/09/2017 2:00pm
Gen:Feminin
Data nasterii:20.09.1956
Stagiul de cotizare:30 ani 6 luni
Alte date:Multumesc pentru recomandari !
Voi verifica si voi corecta pentru 2010, "L" in loc de P2,probabil a fost o scapare,apoi,pentru perioada iunie 1992-ianuarie 1996,nu cred ca pot corecta,deoarece este o perioada care nu apare in carnetul de munca,iar adeverinta,nu este recunoscuta fara viza ITM. ITM-ul a spus ca nu o poate viza,deoarece societatea este SRL si nu SA.
In ce priveste perioada mai 2012-septembrie 2013,trecusem in gradul III de invaliditate,ca sa pot lucra,si am avut contract de munca 4ore/zi,1400 lei+pensia 422 si 438,nu am stiut cum sa le scriu altfel.
Intrebare:Cum se pot nota si salariu si pensia ?
Stiti daca buletinul de calcul al pensiei se poate solicita si online,pe CNPP ? Considerati ca nu este cazul sa fac contestatie ?
Re: Decizie pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/11/2017 3:36am
Daca perioada iunie 1992 ianuarie 1996 nu a fost recunoscuta atunci axcea perioada nu a fost luata in calcul si deci nu selectati codul „N” ci „-”.
In perioada in care ati beneficiat si de pensie si de salariu puteti lasa asa cum ati procedat sau puneti pensia in coloana salarii iar salariu in coloana sporuri in suma fixa.
Nu va putem sfatui daca faceti sau nu contestatie. Aceasta o hotarati dv dupa ce faceti in program corecturile indicate de noi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1