Subiect "decizie" Deschis de mihaela la data: 01/11/2018 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie
Scris de: mihaela la data: 01/11/2018 6:21am
Gen:f
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:in 2015 am depus la CNPP cerere pentru recalculare cu venituri peste retributia tarifara de incdrare(program prelungit 10/9 ore timp de 10ani)am primit raspuns nefavorabil si o decizie cu acceasi pensie pe care o aveam nu am facut contestatie .In 2017 oct. am depus alta cerere pentru acelasi lucru ,am primit un raspuns tot nefavorabildar fara decizie ,ce trebuie intreprins pentru a obtine aceasta decizie.Este pasul prin care pot merge catre instanta judecatoreasca.
Re: decizie
Scris de: la pensie la data: 01/12/2018 2:39am
Baza de calcul a pensiei in perioada inainte de 01 aprilie 2001 nu include castigurile obtinute pe orele suplimentare efectuate peste programul normal de lucru.
Aceasta baza de calcul este prezentata de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pentru a obtine dreptul de recalculare a pensiei pentru luarea in calcul a castigurilor obtinute pe orele suplimentare efectuate peste programul normal de lucru, daca in acea perioada ati lucrat pe un santier cu program prelungit, exista posibilitatea sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal) prin care cereti sa vi se acorde acest drept conform deciziei ICCJ 5/2010. Daca hotararea judecatoreasca va da acest drept faceti o cerere de recalculare a pensiei anexand hotararea judecatoreasca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1