Subiect "Recalcularea penalizarii conform noii legi din iulie2016" Deschis de MARIA la data: 01/14/2018 12:54pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalcularea penalizarii conform noii legi din iulie2016
Scris de: MARIA la data: 01/14/2018 12:54pm
Gen: feminin
Data nasterii:02 11 1957
Stagiul de cotizare:38 anisi 2 luni
Alte date:
Intrebare:In data de 23 noiembrie am facut cerere de recalculare a penalizarii deoarece am fost penalizata cu 45% in monitorul oficial si conform celor declarate de ministrul muncii Olguta Vasilecu incepand cu urmatoarea luna dupa ce ai depus cererea se modifica penalizarea implicit se mareste pensia.Vreau sa va relatez ca si pe luna ianuarie am primit pensia cu acelasi procent de penalizare adca 577 de lei va multumesc
Re: Recalcularea penalizarii conform noii legi din iulie2016
Scris de: la pensie la data: 01/15/2018 5:38am
Ca de obicei doamna ministru face declaratii cu mai multe intelesuri, astfel ca noi intelegem una si dansa alta, adica fiecare cum ii convine.
Declaratia doamnei ministru corespunde cu prevederile legii 216/2017 adica drepturile se cuvin si se platesc incepand cu luna urmatoare depunerii cererii dar nu da termen de recalculare.
In acest fel dv ati inteles ca vi se calculeaza imediat ce depuneti cererea si vi se acorda pensia marita in luna urmatoare.Trebuie sa va precizam ca si noi am crezut ca si dv, poate cu o intarziere de maxim o luna dar in niciun caz asa cum a inteles doamna ministru.
Totusi trebuie sa va mai linistim si sa va spunem ca atunci cand vi se va da pensia marita vi se vor da si drepturile restante incepand cu luna decembrie 2017.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1