Subiect "Calcul pensie" Deschis de Marta Tipei la data: 01/17/2018 6:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Marta Tipei la data: 01/17/2018 6:46am
Gen:M
Data nasterii: 1954
Stagiul de cotizare:33 ani 9 luni
Alte date: Grupa II-a 7 ani 2 luni
Intrebare: La calculul pensiei , conform tabelului, am obţinut o pensie de 712 lei?
Cum se modifică (dacă se modifică) ţinând cont de:
-1 an stagiu militar imediat după terminarea liceului
-5 ani facultate la zi
-7 ani şi 2 luni lucrat în grupa a II-a de muncă, în perioada 1982 -1991, cu intrerupere între 1984 -1986 -laborator chimic
Mulţumesc.
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/18/2018 2:54am
Nu putem sa va facem un calcul deoarece nu avem datele necesare.
Daca doriti un calcul reveniti si ne precizati :
-Data la care ati primit actuala pensie si daca aceasta este anticipata partiala,
- Diminuarea pensiei anticipate partiale
- Punctajul pensiei diminuate
- Perioada in care ati efectuat stagiul militar si facultatea sub forma de la data de zi/luna/an pana la data de zi/luna/an
- La ce data v-ati angajat dupa facultate.
Re: Calcul pensie
Scris de: Tipei Marta la data: 01/18/2018 4:50am
Gen:M
Data nasterii:29.08.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Este vorba de soţul meu, nu e pensionar, doreşte să se pensioneze.
Cuantumul pensiei de 712 lei l-am obţinut introducând în formularul de calcul toate salariile din cartea de muncă şi de pe pontajele de când s-au înlocuit cărţile de muncă cu Revisalul.
-Stagiul militar : 1 septembrie 1973 -1 septembrie 1974 (a reuşit la facultate din armată)
- A urmat Institutul Politehnic Timişoara între 1 octombrie 1974-iunie 1979
-angajat din 06.08.1979
-grupa a 2-a de muncă 100% în două calupuri:1an şi 8 luni şi 5 ani şi 6 luni
Mulţumesc
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/19/2018 4:24am
Nu a fost clar la ce tabel ati facut referire in mesajul anterior.
Analizand datele introduse in un program de pe site avem urmatoarele observatii de facut :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiu in grupa de munca, in data de 29 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impeuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si realizeaza un stagiu de cotizare total de 38 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in data de 29 august 2018.
Rezultatul calculului cu programul de pe site nu se modifica pentru stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare deoarece ati introdus aceste date in program iar punctajele pentru aceste perioade le puteti vizualiza facand click pe butonul „Datele introduse” existente pe fiecare pagina anuala de date.
Din analiza datelor introduse in program am observat ca nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dansul este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - iulie 1984 3 %
Intre august 1984 - iulie 1989 6 %
Intre august 1989 - martie 1992 9 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
Pentru stagiile lucrate in gr II de munca i se acorda un punctaj suplimentar pe care vi-l putem calcula daca dupa ce introduceti sporul de vechime calculat de noi mai sus reveniti si ne precizati perioadele lucrate in grupa de munca sub forma de la data de zi/luna/an pana la data de zi/luna/an. Tot atunci va vom da si alte indicatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1