Subiect "pensie comunitara" Deschis de ana csirak la data: 02/11/2018 3:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie comunitara
Scris de: ana csirak la data: 02/11/2018 3:18pm
Gen:feminin
Data nasterii:06.01.1964
Stagiul de cotizare:23 in Romänia
Alte date:inca ceva 15 ani cotizati in Germania pinä la atingerea virstei standard de pensionare pentru Romänia.
Pot sa ma pensionez in Romänia daca ating stagiul complet de cotizare de 33,6 ani ? Cum procedez daca lucrezi inca in Germania si am domiciliul in Germania? Am posibilitatea sa depun cerere la Casa de Pensii din Romänia sa-u sa astept pinä cind casa de pensii din Germania o face pentru mine, am predat actele necesare si la ei. Sunt cetatean dublu si am domiciliu si in Romänia
Multumesc pentru raspuns!
Re: pensie comunitara
Scris de: la pensie la data: 02/12/2018 5:51am
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
Concret in cazul dv vi se calculeaza doua pensii una pentru anii lucrati in Romania si alta pentru anii lucrati in Germania
In Romania
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 06 august 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a obtine pensie pentru limita de varsta la varsta standard depensionare de 62 ani si 7 luni trebuie sa aveti stagiul de cotizare egal sau mai mare decat stagiul minim de cotizare de 15 ani conditie deja realizata fara stagiul de cotizare din Germania. Deci pentru aceasta pensie nu trebuie sa faceti dovada stagiului de cotizare din Germania.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala,diminuata, la varsta de 57 ani si 7 luni adica in data de 06 august 2021 . Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 33 ani si 6 luni, cumulat cel realizat in Romania cu cel realizat in Germania.
Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare (cumulat Romania si Germania)
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 57 ani si 7 luni adica in data de 06 august 2021 daca va completati stagiul de cotizare cu 3 ani si 6 luni si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 6 luni (cumulat Romania si Germania).
Dosarul de pensie pentru oricare tip de pensie din Romania poate fi depus:
- De dv personal, la casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv sau de catre o persoana din Romania imputernicita de dv prin procura eliberata de ambasada sau consulatul Romaniei in Germania.
- De dv la institutia din Germania care se ocupa cu pensiile.
Pentru mai multe informatii privind pensia comunitara accesati site-ul Casei Nationale de Pensii Publice di Romania la adresa :
https://www.cnpp.ro/relatii-internationale
facand click pe : Informatii utile pentru lucratorii migranti/Pensii comunitare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1