Subiect "pensionare" Deschis de Vatavului la data: 02/12/2018 6:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Vatavului la data: 02/12/2018 6:24am
Gen: Feminin
Data nasterii: 16.05.1960
Stagiul de cotizare: 30 ani si 4 luni.
Alte date: Am lucrat in grupa a II-a 10 ani si 10 luni. Studii superioare 5 ani, cursuri la zi. Somaj 9 luni (aprilie 1999 - ianuarie 2000) urmat de 11 luni ajutor de integrare profesionala(inclusiv decembrie 2000). 2 ani si o luna pensie invaliditate gradul 2(martie 1988-aprilie 1990).
Intrebare: Care este data la care ma pot pensiona?
Multumesc!
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/12/2018 9:23am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioada de somaj, studii universitare si pensie de invaliditate.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 9 luni adica in in data de 16 februarie 2020.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala,diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: pensionare
Scris de: vatavului la data: 02/12/2018 10:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc mult pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns si pentru raspunsul in sine. As mai avea o intrebare legata de calculul stagiului de cotizare pentru pensia anticipata partiala. In cazul meu la cei 30 de ani si 4 luni stagiu de cotizare se vor mai adauga inca 2 ani si 6 luni proveniti de la cei 10 ani de grupa a 2-a si cam atat. Pensia de invaliditate se va lua in calcul la pensia pentru limita de varsta? Dar ajutorul de integrare profesionala?
Re: pensionare
Scris de: Vatavului la data: 02/13/2018 6:51am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioada de somaj, studii universitare si pensie de invaliditate.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 9 luni adica in in data de 16 februarie 2020.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala,diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.


Multumesc mult pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns si pentru raspunsul in sine. As mai avea o intrebare legata de calculul stagiului de cotizare pentru pensia anticipata partiala. In cazul meu la cei 30 de ani si 4 luni stagiu de cotizare se vor mai adauga inca 2 ani si 6 luni proveniti de la cei 10 ani de grupa a 2-a si cam atat. Pensia de invaliditate se va lua in calcul la pensia pentru limita de varsta? Dar ajutorul de integrare profesionala?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/13/2018 1:13pm
La pensia pentru limita de varsta din 12 februarie 2020 se iau in calcul stagiile de cotizare urmatoare : stagiul de cotizare lucrat, stagiul de cotizare aferent grupelor de munca, stagiul de cotizare asimilat pentru perioadele in care ati primit ajutor de somaj si ajutor de integrare profesionala si stagiul de cotizare asimilat pe perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate.
La pensia anticipata partiala la care aveti dreptul in prezent se iau in calcul stagiile de cotizare urmatoare : stagiul de cotizare lucrat, stagiul de cotizare aferent grupelor de munca, stagiul de cotizare asimilat pentru perioadele in care ati primit ajutor de somaj si ajutor de integrare profesionala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1