Subiect "Indice corectie dupa hotarare judecatoreasa definitiva !" Deschis de Iftene Ovidiu la data: 02/12/2018 6:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Indice corectie dupa hotarare judecatoreasa definitiva !
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 02/12/2018 6:37am
Gen:M
Data nasterii:05.10.1967
Stagiul de cotizare:30,7 ani
Alte date:18 ani gr II a
Intrebare:Sunt pensionat pe caz de invaliditate din iulie 2012 cu grad 3. In anul 2017 am castigat un process cu Casa de Pensii fiindu mi recalculata pensia pentru salarii brute din adeverinte conform Deciziilor ICCJ nr 19/2011 si 19/2012.Va rog sa mi spuneti daca eu nu ar trebui sa cer acum o noua recalculare pt indicele de corectie deoarece am alt punctaj al pensiei fata de cel din 2012 ,2013 ?
Va multumesc anticipat.
Din datele precizate de dv deducem ca la recalcularile din anul 2017 nu vi s-a aplicat indicele de corectie si credem ca nu este o gresala. A doua decizie a ICCJ este 19/2012
In art 170 alin (3) se prevede ca indicele de corectie se aplica o singura data la inscrierea initiala la pensie si de aici tragem concluzia ca se acorda acest indice de corectie numai la recalcularea pensiei pentru drepturi pentru care ati depus documente in dosarul de iesire initiala la pensie si nu au fost luate in calcul, iar adeverintele dv depuse conform deciziilor 19/2011 si 19/2012 au fost depuse ulterior iesirii initiale la pensie.
Da a doua decizie a ICCJ este 19/2012,greseala mea.
Referitor la adeverintele cu salarii brute depuse la Casa de Pensii dupa iesirea initiala la pensie nu este vina mea si nici a altor sute de mii de pensionari care le-au obtinut dupa aceea. Dar ce este mai interesant este ca oricum Casa de Pensii nu le iau in considerare si toti pensionarii trebuie sa ne judecam pt acele salarii brute!!
Iar acel articol(170 al.3) nu cred ca este complet din punctul meu de vedere deoarece noi am obtinut in instante un alt punctaj mediu anual !!
Obtinand o hotarare judecatoreasca ma gandesc ca ar trebui sa ni se aplice indicele de corectie din anul respective dar la noul punctaj mediu obtinut prin hotarare judecatoreasca! Domnul Carp ne poate ajuta si dansul cu niste informatii sau alte spete, legi ?!As dori sa-i transmiteti intrebarea mea si dansului.
Multumesc anticipat.
Re: Indice corectie dupa hotarare judecatoreasa definitiva !
Scris de: la pensie la data: 02/13/2018 4:22am
Logic va dam dreptate dar din pacate aceasta nu va ajuta.
Daca dv considerati ca vi s-a recalculat gresit pensia puteti urma pasii de contestare care sunt urmatorii :
- Depunerea unei contestatii catre Comisia Centrala de Contestatii. Aceasta se depune la registratura Casei de pensii teritoriale de care apartineti.
- Daca raspunsul la contestatie este negativ sau daca intarzie mult aveti dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1