Subiect "Cumul de functii" Deschis de Gabor Erzsebet la data: 02/12/2018 8:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumul de functii
Scris de: Gabor Erzsebet la data: 02/12/2018 8:12am
Gen:F
Data nasterii:25.04.1957
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare:Daca in perioada martie 2000-aprilie 2001 am primit salar in afara functiei de baza, cu contract de munca cu jumatate de norma, din care s-a retinut si virat CAS, aceste sume nu se considera la stagiul de cotizare si nu intra la calculul punctajului realizat ?
Re: Cumul de functii
Scris de: la pensie la data: 02/13/2018 7:27am
Se iau in calculul punctajului pensiei daca prezentati o adeverinta cu sumele castigate la al doilea loc de munca.
Re: Cumul de functii
Scris de: Gabor Erzsebet la data: 02/14/2018 7:42am
Gabor Erzsebet :
Gen:F
Data nasterii:25.04.1957
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare:Daca in perioada martie 2000-aprilie 2001 am primit salar in afara functiei de baza, cu contract de munca cu jumatate de norma, din care s-a retinut si virat CAS, aceste sume nu se considera la stagiul de cotizare si nu intra la calculul punctajului realizat ?



Va multumesc pentru raspunsul dvs.promp. Adeverinta cu sumele castigate a fost introdusa in dosarul depus la pensionare.In adeverinta s-a specificat ca am fost angajata cu contract individual de munca si in perioada respectiva CAS-ul a fost retinut si virat. Casa de pensii sustine ca pentru cumulul de functii, inainte de 1.04.2001, nu se acorda pensie,numai la functia de baza, conform Legii nr.2 din 7.01.1991, art.1,2,3,4.
Va rog sa-mi spuneti parerea dvs. Va multumesc.
Re: Cumul de functii
Scris de: la pensie la data: 02/15/2018 9:31am
Regretam ca trebuie sa va marturisim ca nu cunosteam prevederile acestei legi cand v-am dat raspunsul anterior si nici cei care v-au eliberat adeverinta.
Legea 2/1991 prevede ca in cazul cumulului de functii numai unitatea unde ati avut functia de baza a platit contributiile la pensii si in consecinta numai sumele castigate la functia de baza intra in calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1