Subiect "PENSIE ANTICIPATA" Deschis de Aurelia la data: 02/13/2018 3:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE ANTICIPATA
Scris de: Aurelia la data: 02/13/2018 3:51am
Gen:
Data nasterii:07.06.1960
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:intre anii 1980-1987(7 ani impliniti) am lucrat in grupa II de munca.
Intrebare:cand pot iesi la pensie anticipata sau anticipata partial, cu ce procent de penalizare sau in caz de somaj daca pot iesi la pensie anticipata (din somaj) daca pensia este mai mare decat ajutorul de somaj.
Re: PENSIE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 02/14/2018 2:29am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 07 martie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 38 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 9 luni adica in in data de 07 martie 2021.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o depuneti in 01 martie 2018 ( noi va sugeram 07 martie) diminuarea va fi de 5,55% (5,40%).
Daca indepliniti conditia sa intrati in somaj sfatul nostru este sa-l acceptati deoarece:
- Perioada de somaj se asimileaza stagiului de cotizare si daca beneficiati de somaj un an dupa aceea realizati stagiul de cotizare total de 39 ani si 9 luni si puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata .
- Perioada de somaj se ia in calculul punctajelor pensiei anticipate si al pensiei pentru limita de varsta.
Nu avem datele necesare pentru a va aprecia pensia anticipata dar presupunem ca ajutorul de somaj este mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1