Subiect "contract prestari servicii" Deschis de Valentin la data: 02/13/2018 7:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contract prestari servicii
Scris de: Valentin la data: 02/13/2018 7:54am
Gen:M
Data nasterii:18.03.1957
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Am primit raspunsul la intrebarea pusa acum o zi, si va multumesc mult pentru promptitudine.

Am lucrat cu contract prestari servicii in 2012, 2013, 2014.
Problema este daca cei de la Casa de Pensii au aceste sume in evidenta lor. Daca nu apar in "Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001", este cazul sa depun (o data cu celelate acte pentru pensionare) si adeverinta din care sa rezulte sumele respective (brut, suma retinuta pentru pensii = 10.5%). Mai exact ce prevede legea pentru cei aflati in situatia mea.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
O zi buna.
Re: contract prestari servicii
Scris de: la pensie la data: 02/14/2018 2:54am
In “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” apar toate sumele pentru care s-a platit contributie pentru pensie si puteti verifica aceasta cerand la casa de pensii teritoriala aceasta situatie.
Credem ca faceti o confuzie in sensul ca in perioada in discutie dv ati platit contributia de 10,50 % iar angajatorul a platit restul contributiei iar in calcul se ia suma totala.
Va sfatuim sa mergeti la ghiseul casei de pensii pentruca functionarii de acolo au acces la baza de date si va pot da explicatii precise.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1