Subiect "trecere de la pensie anticipata partiala la cea de limita de virsta" Deschis de Nelu la data: 02/15/2018 6:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere de la pensie anticipata partiala la cea de limita de virsta
Scris de: Nelu la data: 02/15/2018 6:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Desi legea spune ca trecerea de la pensia anticipata partiala la ce de limita de virsta se face automat, nu este deloc asa. Cum se calculeaza pensia cuvenita in cazul in care trecerea este pe 13.03.2018. Adica in martie tot penalizata si din aprilie intreaga, sau martie partial penalizata, partial intreaga. Mentionez ca am stagii asimilate armata si facultatea
Re: trecere de la pensie anticipata partiala la cea de limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 02/16/2018 7:15am
Aveti dreptate pe jumatate deoarece legea prevede ca trecerea este automata dar din pacate nu este respectata.
In cazul in care trecerea trebuie sa se faca in timpul lunii calculul pensiei din acea luna se face partial cu pensia diminuata si restul cu pensia nediminuata si recalculata cu stagiile de cotizare asimilate daca este cazul.
In cazul concret dat de dv se calculeaza pensia pe 12 zile din luna cu pensie anticipata partiala, diminuata si pentru restul de 19 zile se calculeaza cu pensia pentru limita de varsta recalculata si intreaga.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1