Subiect "calcul gresit pensie" Deschis de Laura Doarna la data: 03/09/2018 8:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul gresit pensie
Scris de: Laura Doarna la data: 03/09/2018 8:27am
Gen:feminin
Data nasterii:14 aprilir 1955
Stagiul de cotizare:31 ani, 4 luni, 6 zile
Alte date:iesire la pensie anticipata 03.05.2010
Intrebare: Buna ziua, mama a iesit la pensie anticipat in 2010 cand stiu ca s-au facut niste modificari in legislatie. Dupa 5 ani cand i-a venit decizia de pensionare de drept, suma a fost modificata dar foarte putin. mama a interbat colege de servici cu care a lucrat si care avuseserea acelasi salariu ca si ea. doar ca lucrasera pana la varsta normala de fucntionare. Nu ar fi trebuit la intregire in 2015 sa aiba aproximativ aceeasi pensie? Cine o poate ajuta pe mama cu recalcularea pensiei? Cum a afectat modificarea legislativa din 2010 valoarea pensiilor pentru cei iesiti la pensie la inceputul anului? Multumesc.
Re: calcul gresit pensie
Scris de: la pensie la data: 03/12/2018 3:34am
Pensia nu trebuie comparata cu cea a colegilor pentruca nu toti factorii care influenteaza pensia pot fi identici pentru doua persoane.
Modificarea legislatiei incepand cu 01 ianuarie 2011 prin inlocuirea legii pensiilor 19/2000 cu noua lege a pensiilor 263/2010 nu are o influenta asa de mare in cazul mamei dv. In cazul colegelor mamei dv care au lucrat in continuare pana la pensia pentru limita de varsta anii lucrati in plus au avut influenta mai mare decat schimbarea legislatiei.
Daca doriti o mica analiza a situatiei pensiei mamei dv o putem face noi daca ne dati unele date de pe deciziile de pensie anticipata partiala din 2010 si pensie pentru limita de varsta din anul 2015 si anume:
Din decizia de pensie anticipata partiala din anul 2010 :
- Data exacta in care s-a depus dosarul. Reconfirmati data de 03 mai 2010.
- Daca de la data depunerii dosarului a intrerupt activitatea sau a continuat sa lucreze pana la primirea deciziei.
- Punctajul total realizat (nediminuat) si punctajul mediu realizat (nediminuat)
- Diminuarea pensiei anticipate partiale.
Din decizia de pensie pentru limita de varsta din anul 2015 :
- Punctajul total realizat si punctajul mediu realizat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1