Subiect "CONTRIBUTIE PENTRU PENSIE" Deschis de TURCU la data: 03/11/2018 1:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CONTRIBUTIE PENTRU PENSIE
Scris de: TURCU la data: 03/11/2018 1:08am
Gen:F
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:30
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.
Am inteles ca se pot cumpara ani de vechime (maxim 5). As dori sa stiu cit ar trebui sa platesc pentru 5 ani vechime, si daca se pot plati si mai putin (1-2ani)
Multumesc.
Re: CONTRIBUTIE PENTRU PENSIE
Scris de: la pensie la data: 03/12/2018 4:12am
Completarea stagiului de cotizare poate fi facut astfel :
a)- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 pe o perioada trecuta daca in acea perioada nu ati beneficiat de stagiu de cotizare. Acesta este posibil pana in 31 decembrie 2018 In cadrul acestui contract trebuie sa platiti o suma (in una sau mai multe rate) care depinde de perioada pentru care se incheie contractul. Daca incheiati contract pentru ultimii 5 ani platiti o suma de cca 16 000 lei
b)- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legi pensiilor 263/2010 pentru o perioada viitoare in cazul caruia trebuie sa platiti rate lunare de cca 300 lei, dar puteti beneficia de stagiu numai dupa perioada pentru care se incheie contactul.
Ambele contracte pot fi incheiate pe perioade mai scurte insa atentie desi aceste contracte puteau fi folosite initial pentru obtinerea pensiei anticipate o vizitatoare a acestui site a semnalat ca incheind un contract nominalizat de noi la punctul a), dupa incheierea contractului si plata unei sume mare de bani i s-a spus ca stagiul de cotizare cumparat prin acest contract nu poate fi folosit pentru pensie anticipata.
Deci mergeti la Casa de pensii si cereti informatii si asigurari ca stagiul de cotizare cumparat il puteti folosi la pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1