Subiect "pensie boala" Deschis de LENUTA la data: 03/15/2018 6:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie boala
Scris de: LENUTA la data: 03/15/2018 6:31am
Gen:feminin
Data nasterii:30 aprilie 1962
Stagiul de cotizare:22 ani conditii normale;5 ani stagiu asimilat;10ani pensie gr3+angajat 4h.
Alte date:boala s-a agravat, nu mai voie sa lucrez.
Intrebare:pentru pensie de invaliditate gr.2 se va recalcula valoarea pensiei?
Re: pensie boala
Scris de: la pensie la data: 03/16/2018 4:30am
La trecerea de la pensie de invaliditate de gr III la cea de gr II pensia va fi recalculata si deoarece nu vi se va mai acorda stagiu de cotizare potential si nici nu se va lua in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate de gr III este posibil ca sa rezulte o pensie mai mica decat cea care o aveti in prezent. In acest caz se va mentine valoarea pensiei pe care o aveti in prezent.
Re: pensie boala
Scris de: LENUTA la data: 03/16/2018 5:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog frumos sa-mi explicati mai detaliat deoarece nu inteleg :

" nu vi se va mai acorda stagiu de cotizare potential si nici nu se va lua in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate de gr III"

cei 10 ani de pensie gr.2 sunt pierduti?
Re: pensie boala
Scris de: la pensie la data: 03/16/2018 8:53am
Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate gr II se asimileaza cu stagiul de cotizare insa nu se ia in calculul pensiei de invaliditate la modificarea gradului de invaliditate, conform art 62 alin (1) din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011.
Acest stagiu asimilat se ia insa in calculul pensiei pentru limita de varsta la care aveti dreptul la varsta de 62 ani si 3 luni adica in data de 30 iulie 2024.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1