Subiect "care este reducerea varstei de pens" Deschis de Nastase Lica la data: 03/28/2018 2:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
care este reducerea varstei de pens
Scris de: Nastase Lica la data: 03/28/2018 2:47am
Gen:B
Data nasterii:24.08.1963
Stagiul de cotizare:grupa I:12 ani,6 luni ;grupa II:4 ani si 9 luni
Alte date:vechime neintrerupta din 01.08.1982(din care 2 ani armata fara intrerupere
Intrebare:cand pot iesi la pensie(se cumuleaza gr1 cu gr II)? Multumesc
Re: care este reducerea varstei de pens
Scris de: la pensie la data: 03/28/2018 3:13am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 24 august 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale ”
Stagiul dv in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite ”.
Pentru stagiile de 12 ani lucrat in gr I si si 5 ani lucrat in gr II (completat cu 3 luni neutilizate la gr I ) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 7 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani si 11 luni.
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in conditii speciale si 5 ani lucrat in conditii deosebite (completat cu 3 luni neutilizate la conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in data de 24 august 2022.
Re: care este reducerea varstei de pens
Scris de: Nastase Lica la data: 03/28/2018 3:32am
Gen:B
Data nasterii:24.08.01963
Stagiul de cotizare:12 ani grupa I si 5 ani grupa II
Alte date:
Intrebare: Multumesc pt raspuns.Dar pt gupa II dac am lucrat 5 ani nu benefiez de reducere ?Multumesc inca odata.
Re: care este reducerea varstei de pens
Scris de: la pensie la data: 03/28/2018 8:47am
Stagiul lucrat in gr II se completeaza cu stagii din gr I neutilizate insa aceasta suma este mai mica de 6 ani si se asimileaza cu grupa conditii deosebite iar pentru stagii mai mici de 6 ani lucrate in gr conditii deosebite nu se beneficiaza de reducerea varstei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1