Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de Oana Miu la data: 03/29/2018 11:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: Oana Miu la data: 03/29/2018 11:56am
Gen: F
Data nasterii:18.12.1964
Stagiul de cotizare:la 30.03.2018- 29 ani si zero luni
Alte date:
Intrebare:pentru pensie anticipata partial, din calculul de pe site ul dvs, as putea depune dosarul in septembrie 2022, insa la acea data mi ar lipsi 5 luni din stagiul de cotizare.
Va rog sa imi spuneti daca am calculat corect si daca pot plati anticipat aceste luni de stagiu pentru a depune dosarul la termenul de varsta, respectiv 57 de ani si 9 luni?
Va multumesc.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/30/2018 2:14am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 18 septembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 57 ani si 9 luni adica in data de 18 septembrie 2022 sau dupa daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 33 ani si 11 luni . Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Dv nu puteti sa va completati stagiului de cotizare prin contracte de asigurare sociala cu Casa de pensii deoarece aceasta se poate face numai in cazurile in care pe perioada acestor contracte nu realizati stagiu de cotizare, fiind angajata si aceasta completare poate fi facuta numai pentru realizarea stagiului de cotizare necesar deschiderii dreptului pentru pensie pentru limita de varsta nu a pensiei anticipate partiale.
Deci in aceste conditii solutia este sa lucrati pana realizati stagiul complet de cotizare si dupa aceea sa cereti pensie anticipata partiala.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: Oana Miu la data: 03/30/2018 3:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru raspuns.
Angajatorul meu este o societate care isi va inchide activitatea in curand si in anul 2022 as fi spmera, teoretic.
De aceea intrebarea mea era daca pot incheia contract cu asigurarile sociale, plati anticipat si depunde dosarul in septembrie 2022?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/30/2018 9:17am
Completarea stagiului de cotizare poate fi facut astfel :
- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 pe o perioada trecuta daca in acea perioada nu ati beneficiat de stagiu de cotizare. Acesta este posibil pana in 31 decembrie 2018 In cadrul acestui contract trebuie sa platiti o suma (in una sau mai multe rate) care depinde de perioada pentru care se incheie contractul. Insa atentie, desi aceste contracte puteau fi folosite initial pentru obtinerea pensiei anticipate o vizitatoare a acestui site a semnalat ca incheind un astfel de contract dupa incheierea contractului si plata unei sume mare de bani i s-a spus ca stagiul de cotizare cumparat prin acest contract nu poate fi folosit pentru pensie anticipata.
b)- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legi pensiilor 263/2010 pentru o perioada viitoare in cazul caruia trebuie sa platiti rate lunare de cca 300 lei, dar puteti beneficia de stagiu numai dupa perioada pentru care se incheie contactul. Si in acest caz inainte de incheierea contractului asigurati-va ca acest stagiu poate fi utilizat pentru pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1