Subiect "pensie anticipata" Deschis de Dorin la data: 04/01/2018 12:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Dorin la data: 04/01/2018 12:11am
Gen:M.
Data nasterii:20 nov. 1963
Stagiul de cotizare:35 de ani gr.a 2 a
Alte date:1 an armata neinclusa la cotizare
Intrebare:Pot beneficia de pensie anticipata sau anticipata partial ? la ce data ?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/02/2018 3:01am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 20 noiembrie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 35 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 8 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 35 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica in data de 20 noiembrie 2020.
Pensia anticipata nu este avantajoasa pentru dv pentruca o puteti obtine la varsta de 60 ani din cauza ca reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca nu se cumuleaza cu anticiparea de 5 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1