Subiect "Cumulare pensie cu venituri din contract de munca la firma privata" Deschis de Brehar Mihai la data: 04/02/2018 11:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumulare pensie cu venituri din contract de munca la firma privata
Scris de: Brehar Mihai la data: 04/02/2018 11:12am
Gen:M
Data nasterii:19.10.1955
Stagiul de cotizare:43 ani si o luna
Alte date:din care 4 ani si 5 luni in grupa 2-a
Intrebare:Cind pot sa ies la pensie anticipata fara penalizare? Daca am drept de munca la firma privata concomitent cu o pensie anticipata pina la implinirea virstei de 65 ani?
Re: Cumulare pensie cu venituri din contract de munca la firma privata
Scris de: la pensie la data: 04/03/2018 1:58am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 19 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 4 ani si 5 luni lucrat in gr II de munca, asimilata cu conditii deosebite, nu beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca deoarece acesta este mai mic de 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare pentruca acesta este mai mic de 6 ani..
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Pensia anticipata nu poate fi cumulata cu salariu realizat prin contract de munca indiferent daca firma este particulara sau de stat.
Re: Cumulare pensie cu venituri din contract de munca la firma privata
Scris de: Brehar Mihai la data: 04/04/2018 7:37am
Buna ziua,
Mulțumesc pentru raspuns.
Avind in vedere ca începând cu data de 23 noiembrie 2017 a intrat în vigoare Legea nr.217/17.11.2017 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. Astfel, începând cu această dată, pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parțiale, poate cumula veniturile realizate din pensii cu venituri realizate din activități profesionale, cu excepția celor prevăzute la art.6 alin.(1) punct.I lit.a), b și punct.II- eu nu ma incadrez in aceste noi prevederi?
Multumesc mult pentru analiza si viitorul raspuns.
Re: Cumulare pensie cu venituri din contract de munca la firma privata
Scris de: la pensie la data: 04/04/2018 9:51am
Va incadrati in aceste prevederi (art 118 alin 11 introdus in legea pensiilor 263/2010 prin legea 217/2017) cu urmatoarele observatii :
- In acest aliniat nu se specifica “cu venituri realizate din activități profesionale “ ci “cu venituri realizate din activităţi dependente.
- Daca va angajati la o firma privata cu contract de munca va incadrati in situatia prevazuta la art 6 alin (1) lit a), situatie in care faceti parte din exceptia de la acest aliniat si deci nu puteti sa cumulati aceste venituri cu pensia anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1