Subiect "Intrebare pensionare antifipata" Deschis de Maria Cotovanu la data: 04/04/2018 8:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare pensionare antifipata
Scris de: Maria Cotovanu la data: 04/04/2018 8:45am
Gen:feminim
Data nasterii:08.01.1961
Stagiul de cotizare: 17 ani
Alte date: am lucrat la fabrica , in domeniul textil ca (,) casiera. Din cauza problemelor de sanatate (hernie de disc dubla (actuala) , o operatie de hernie de disc si osteoporoza , nu mai pot lucra pentru a prelungi stadiul de cotizare.
Intrebare: 1) as dori sa stiu daca pot face rost de niste documente sau altele asemenea pentru a-mi reduce perioada la care as putea iesi la pensie,si La ce varsta ma pot pensiona anticipat ?
2) La ce varsta ma pot pensiona normal ,daca exista niste documente care sa ateste cele spuse mai sus . multumesc
Re: Intrebare pensionare antifipata
Scris de: la pensie la data: 04/04/2018 1:46pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 08 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata diminata pentruca pentru aceasta trebuie sa aveti varsta minima de 57 ani si stagiul complet de cotizare de 32 ani.
Daca afectiunile pe care le aveti v-au scazut capacitatea de munca sub 50 % puteti beneficia, la orice varsta, de pensie de invaliditate, daca depuneti un dosar medical la Comisia de expertiza a capacitatii de munca, organizata pe langa Casa de pensii, iar aceasta comisie in urma unei experize va incadreaza in unul din cele trei grade de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1