Subiect "cand pot iesi la pensie" Deschis de Teodorescu I la data: 04/22/2018 1:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie
Scris de: Teodorescu I la data: 04/22/2018 1:14pm
Gen:F
Data nasterii:17.02.1959
Stagiul de cotizare: 39 ani si 3 luni
Alte date: Sunt angajata din 08.08.1978 si pana in prezent.
-01.10.1978-31.05.1987 am 143 de zile concediu fara salariu
(mentionate in carnetul de munca)
-18.06.1980-31.05.1987 grupa a II-a de munca =6 ani,11 luni 12 zile =1 an si 6 luni gr.II-a
-01.06.1987-31.05.1990 am lucrat cu 1/2 norma , as vrea sa stiu daca la vechime se iau in calcul 3 ani sau 1 an si 6 luni?
Intrebare:Cand pot sa ies la pensie anticipat/ anticipat partial cu ce procent diminuat?
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/23/2018 7:44am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 17 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 1 an si 6 luni lucrat in gr II nu primiti stagiu de cotizare suplimentar pentruca acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani lucrate in gr II si nici reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in gr II, echivalat cu conditii deosebite, pentruca aceasta se acorda pentru stagii de minim 6 ani lucrate in conditii deosebite.
Perioada lucrata cu timp partial se ia in calcul proportional cu norma zilnica lucrata adica se ia in calcul stagiul de cotizare de 1 an si 6 luni.
Din stagiul de cotizare realizat se scad concediile fara plata insa atentie in canetul de munca sunt inregistrate concediile de plata in zile lucratoare si trebuie calculate in zile calendaristice si aceasta o face numai Casa de pensii. Dupa aprecierea noastra sunt cca 6 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: Camelia Olariu la data: 04/27/2018 12:39pm
"Buna seara! Bunica mea are 66 de ani si a lucrat 10 ani si 11 luni si totusi nu primește nimic..nici măcar un ajutor social! Ma puteți ajuta sa gasesc o solutie pentru a primi macar o pensie de ajutor social si pasii pe care trebuie sa ii urmez? M.ar bucura sa stiu ca primeste 50 de lei lunar...ea s.ar mulțumi si doar cu atât..ca doar a lucrat si a cotizat si ea aproape 11 ani..
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/28/2018 8:01am
Pentru Camelia Olariu
Actuala lege a pensiilor prevede ca se poate beneficia de pensie pentru limita de varsta numai daca are stagiul minim de cotizare de 15 ani.
La televizor ministru muncii a anuntat ca este in pregatire o noua lege a pensiilor care ar diminua stagiul minim de cotizare la 10 ani dar aceasta lege este amanata mereu.
Ajutorul social nu se plateste de Casa de pensii ci de catre Primarie si pentru a beneficia de acesta trebuie sa mearga la Primarie sa se intereseze de conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca pentru a beneficia de el.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1