Subiect "Data ieșire la pensie" Deschis de Bondar Robert Cristian la data: 05/11/2018 7:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data ieșire la pensie
Scris de: Bondar Robert Cristian la data: 05/11/2018 7:31am
Gen:M
Data nasterii:28-06-1967
Stagiul de cotizare:
Alte date:20 de luni in atelier grupa 1 de munca ,29 de ani pe roata,mecanic metrou,grupa 1 de munca până în 2001 ,apoi din 2001 până azi,condiții speciale de munca.Stagiu militar satisfăcut ,1 an și 4 luni.
Intrebare:Aș vrea sa știu dacă la care pot cere pensionarea pentru limita de vârstă și de ce casa de pensii calculează pensia pe stagiu de cotizare de 35 de ani,nu pe 20 de ani,că la mineri,în condițiile în care adeverință este cu timp efectiv lucrat 100% în subteran. Mulțumesc.
Re: Data ieșire la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/11/2018 8:53am
Stagiul de cotizare este prezentat confuz. Am luat in calcul stagiul de cotizare de 30 ani si 8 luni in grupa I si grupa conditii speciale.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 28 iunie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa I de munca a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” .
Pentru stagiul de 30 ani lucrat in gr I de munca si in conditii speciale beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 15 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 47 ani .
Pentru stagiul de cotizare de 30 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 13 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani adica in data de 28 iunie 2019.
In privinta modului de calcul facut de Casa de pensii acesta este facut conform prevederilor legislatiei pensiilor care face o clasificare a locurilor de munca incadrate in conditii speciale conform art 30 din legea pensiilor 263/2010. Aici minerii, care lucreaza in subteran minim 50 % din timpul de lucru, sunt incadrati in alin (1) litera a) iar cei din categoria in care va incadrati dv in alin (1) litera e) . Conform acestei clasificari calculul punctajului pensiei se face diferit in cazul primilor cu stagiul complet de cotizare de 20 ani si in cazul celalalt cu stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1