Subiect "calcul pensie limita de varsta" Deschis de stratulat costel la data: 05/11/2018 7:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie limita de varsta
Scris de: stratulat costel la data: 05/11/2018 7:36am
Gen:masculin
Data nasterii:7.04.1962
Stagiul de cotizare:peste 35 de ani
Alte date:incadrat in munca in functia de impiegat de miscare perioada 1983 16 noiembrie si incheierea activitatii in octombrie 2014 la Arcelor mittal Galati
Intrebare:Buna ziua,numele meu este Stratulat Costel am 56 de ani,,in 2017 mi-am depus dosarul de pensionare la limita de varsta la Casa judeteana de pensii Galati in urma calcularii stagiului complet de cotizare cosiderand ca se indeolinesc toate conditiile de pensionare.Dupa o luna de zile am primit o decizie de respingere a dosarului de pensionare in care se specifica motivele in urma calculelor am 40 de ani 7 luni si 25 de zile vechime totala din noiembrie 1983 pana in noiembrie 2014,,din care 16 ani si 7 luni de grupa 1 de munca,,,indeplinind conditiile de pensionare in anul 2019 luna aprilie ziua 7 la implinirea varstei de 57 de ani.Intrebarea mea este urmatoarea in urma modificarilor la legea pensiilor 263/2010 si a introducerii stagiului militar efectuat in perioada 1981-1983 pot beneficia de o eventuala reducere a varstei de pensionare
Re: calcul pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/11/2018 9:04am
GConform prevederilor actuale ale legii pensiilor reducerea varstei de pensionare nu depinde de stagiul militar (decat daca fara el nu se realizeaza stagiul complet de cotizare de 35 ani) ci de stagiul de cotizare lucrat in grupele de munca.
In cazul dv calculul s-a facut astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 07 aprilie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa I de munca a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” .
Pentru stagiul de cotizare de 16 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica in data de 07 aprilie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1