Subiect "recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale conform legii 216/2017" Deschis de Nico la data: 05/14/2018 8:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale conform legii 216/2017
Scris de: Nico la data: 05/14/2018 8:54am
Gen:M
Data nasterii:4.06.1953
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:
Aveți dreptate, am confundat legile, deci revin, corectez și completez:
1)-am depus cererea în decembrie si nu am primit recalcularea nici acum în mai, deci au restanță la mine pe 5 luni.
2)- în iunie voi împlini 65 de ani (mulțumesc de urări!) și pensia ÎN MOD AUTOMAT va fi nepenalizată ( am avut o penalizare de 28%)

Chiar mai crede cineva că va veni nepenalizată imediat sau vor mai trece vreo 5-6 luni?
Ce prevede legea? În cât timp ar trebui sa primesc toți banii, de la pct 1 și 2?

Cu mulțumiri pt răbdarea dvs!
Re: recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale conform legii 216/2017
Scris de: la pensie la data: 05/16/2018 2:17am
In privinta recalcularii diminuarii pensiei anticipate partiale si modului de plata al restantelor generate de amanarea acestei recalculari nu va putem face nicio precizare pentruca astfel de situatie nu este continuta in prevederile legale si depaseste orice presupunere logica.
In privinta deciziei de transformare a pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta aceasta se va face cu o intarziere de cateva luni (2-3) la fel ca intarzierea deciziei de pensie anticipata partiala, Plata primei pensii integrale o veti primi in prima luna dupa primirea deciziei iar diferenta de plata, ca urmare a acestei intarzieri, de obicei, se plateste in o singura transe.
Cu ocazia implinirii varstei “standard de pensionare “ va dorim “Multi ani cu sanatate “ si implicit pensie lunga.
Re: recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale conform legii 216/2017
Scris de: Nico la data: 05/18/2018 6:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Vă mulțumesc f mult!
Și dvs vă urez multă putere de muncă și răbdare cu pensionarii, dar mai ales cu legiuitorii!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1