Subiect "cum se inregistreaza in tabelul de calcul al pensiilor" Deschis de dan simionescu la data: 05/30/2018 4:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum se inregistreaza in tabelul de calcul al pensiilor
Scris de: dan simionescu la data: 05/30/2018 4:00am
Gen:m
Data nasterii:10.08.1954
Stagiul de cotizare:43ani
Alte date:pensionat medical gr.3 si lucrez cu program de 4 0re
Intrebare:cum se inregistreaza in tabelul de calcul al pensiei(cazul meu):pensia medicala,simbol P3 si salariul obtinut in baza contractului de munca de 4 ore,simbol L.
Re: cum se inregistreaza in tabelul de calcul al pensiilor
Scris de: la pensie la data: 05/30/2018 1:11pm
In subsolul paginilor anuale de date dam explicatii privind utilizarea codului P3 si anume :
“P3 numai pe perioada stagiului potential, numai pe perioada viitoare, acordat pentru Pensie de invaliditate gradul 3 “

Si adaugam acum “numai in cazul cand vreti sa verificati calculul pensiei de invaliditate
In cazul dv la data pensionarii cu pensie de invaliditate, avand deja realizat stagiul complet de cotizare, nu vi s-a acordat stagiu potential si deci nu trebuie sa utilizati codul P3 .
Deoarece dv doriti sa faceti estimarea pensiei pentru limita de varsta pe perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate selectati codul “L “ iar in coloana salariu tarifar lunar introduceti pensia de invaliditate primita cumulata cu salariu de care ati beneficiat lucrand cu jumatate de norma.
Se recomanda ca sa nu introduceti date pe perioade viitoare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1