Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de cojocaru la data: 05/30/2018 8:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: cojocaru la data: 05/30/2018 8:40am
Gen:M
Data nasterii:17/12/1958
Stagiul de cotizare:34.5 ani
Alte date:am terminat somajul de 6 luni, nu mai sunt in activitate, dar platesc cas
Intrebare:Ma pot pensiona medical daca nu mai sunt in activitate? Multumesc
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/31/2018 1:50am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 decembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani (incluzand si perioada de somaj) . Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare. Opinia noastra este ca sa va faceti calculul stagiului de cotizare cu atentie si sa nu mai platiti CAS dupa realizarea stagiului complet de cotizare.
Pensia de invaliditate nu este conditionata de faptul ca in data pensionarii sunteti in activitate sau nu, ci de faptul ca sa aveti un stagiu de cotizare (nu conteaza cat) si sa va prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca care sa constate ca vi s-a diminuat capacitatea de munca sub 50 % si sa fiti incadrat in unul din gradele de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1