Subiect "calculare pensie" Deschis de popa domnica la data: 06/07/2018 3:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculare pensie
Scris de: popa domnica la data: 06/07/2018 3:45am
Gen:F
Data nasterii:04.06.1957
Stagiul de cotizare:26 ani 2 luni 10 zile
Alte date:16 ani 1luna 13 zile grupa II de munca
Intrebare:In toata aceasta perioada am avut spor de noapte.Din 01.01.1983-03.02.1994 spor de vechime, iar in perioada 01.04.1990-03.02.1994 conditii deosebite si noxe. Cum fac la calcul, adun toate sporurile? Avand in vedere intrarea in vigoare a art.100 din legea pensilor, programul dvs calculeaza conform acestui articol?Am iesit in martie la pensie si nu sut multumita de calcul. Am facut contestatie.
Cu respect si multumiri anticipate!
Re: calculare pensie
Scris de: la pensie la data: 06/07/2018 8:38am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 04 martie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 30 ani si 2 luni.
In programul de calcul cumulati sporurile de acelasi fel (% sau suma fixa).
In pagina de intrare in program selectati indicele de corectie daca ati primit un astfel de indice prin decizia de pensionare.
Art 100 din legea pensiilor 263/2010 prevede acordarea unui punctaj suplimentar pentru perioada lucrata in gr II de munca. Programul de pe site calculeaza acest punctaj daca selectati grupa de munca la introducerea datelor. Acest punctaj suplimentar il puteti vedea facand click pe butonul “datele introduse “.
Daca doriti o verificare a datelor introduse reveniti dupa finalizarea introducerii lor. Daca reveniti va rugam sa precizati situatia celor 4 ani 1977-1980 in care nu ati introdus date.
La introducerea sporului de vechime inainte de 01 aprilie 1992 aveti in vedere cele precizate de noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Re: calculare pensie
Scris de: popa domnica la data: 06/08/2018 4:10am
Gen:F
Data nasterii:04.06.1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare. daca principiul legii pensiilor este cel al contributivitatii, daca la veniturile realizate s-au platit contributii la stat atestate prin adeverinte, de ce programul ne limiteaza sporul de vechime?. Sporul meu de vechime a fost mai mare. Mai mult decat atat pentru perioada 92-94 sporul de vechime nu este introdus in salariul de pe cartea de munca, ci am adeverinta separata.Va rog sa ma credeti ca sunt dezamagita de faptul ca aveti acelasi program ca la casa de pensii. Oricum nu ma mai muncesc sa introduc toate datele in program, sigura fiind ca voi obtine acelasi calcul. Ma voi adresa justitiei.
Re: calculare pensie
Scris de: la pensie la data: 06/08/2018 7:41am
Regretam ca sunteti dezamagita de programul nostru dar credem ca gresiti gandind asa.
Programul nu limiteaza sporul introdus de dv in calcul, inainte sau dupa aprilie 1992, puteti introduce ce spor doriti si programul il va lua in calcul.
Avem indoiala ca ati avut un spor de vechime mai mare inainte de 01 aprilie 1992 decat cel calculat dupa indicatiile noastre.
Modul de calcul prezentat de noi pe site la pagina indicata reprezinta sporul de vechime acordat conform legislatiei de atunci pentru un angajat care a lucrat fara intrerupere la acelasi angajat. Tot legislatia de atunci prevedea ca daca salariatul pleca prin demisie si se angaja la alt angajator se considera vechime intrerupta si sporul de vechime se calcula la fel ca la un nou angajat.
Dupa aprilie 1992 s-a abrogat prevederile legale care luau in calcul vechimea intrerupta si la calculul sporului de vechime s-a considerat vechimea totala fara sa se tina seama ca este intrerupta sau nu.
Deci modul de calcul indicat de noi nu face altceva decat sa acorde spor de vechime neintrerupta si celor carora li s-a calculat sporul de vechime intrerupta si deci nu poate sa fie mai mic.
Daca totusi sporul de vechime inscris in carnetul de munca este mai mare este posibil ca acesta sa nu fie spor de vechime ci pentru conditii de munca sau sporurile cumulate.
Daca in carnetul de munca sau in adeverinta sunt indicate mai multe sporuri acestea se introduc cumulat in programul de calcul.
In final ete la alegerea dv daca folositi programul sau nu si este de preferat sa nu-l folositi decat sa-l folositi gresit insa daca va adresati justitiei trebuie sa motivati actiunea cu argumente convingatoare.
Re: calculare pensie
Scris de: popa domnica la data: 06/11/2018 2:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Am citit cu atentie comentariul dvs. Din 77-94 am avut acelasi loc de munca. Sporul de vechime este consemnat in adeverinta. Nu am avut intreruperi la locul de munca. Deci indoielile dvs sunt neintemeiate. Inca odata va precizez ca sporul meu de vechime , pe unele perioade este mai mare. Daca am posibilitatea vi le pot scana si trimite. Va rog sa-mi spuneti daca programul dvs permite salvarea datelor introduse si continuarea in alta zi.
MULTUMESC totusi pentru raspuns! Cred ca unul dintre motivele intemeiate in instanta este tocmai acesta.
Re: calculare pensie
Scris de: la pensie la data: 06/12/2018 2:03am
In privinta sporului de vechime consideram ca v-am spus tot ce trebuia spus iar daca pe anumite perioade, inainte de 01 aprilie 1992, este mai mare este o gresala pe care nu o putem sesiza si daca ne transmiteti adeverintele scanate.
Programul de calcul salveaza datele si le puteti accesa oricand doriti daca dupa ce terminati introducerea datelor pe o pagina apasati butonul : “Datele introduse “ care se afla pe toate paginile de date ale programului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1