Subiect "Respingere" Deschis de Bulboaca Victor la data: 06/10/2018 1:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Respingere
Scris de: Bulboaca Victor la data: 06/10/2018 1:58pm
Gen:M
Data nasterii:18.03.1954
Stagiul de cotizare:43
Alte date:Pensionar anticipat
Intrebare:Buna seara,

As dori si eu o mica lamurire, in anul 2016,luna decembrie am primit decizia de pensionare anticipata.Insa am constatat ca nu mi s-au luat in calcul sporurile de noapte, de toxicitate si nici acordul global care au avut caracter permanent pe durata contractului de munca la Compania Grivita . In urma unei contestatii a carui raspuns s-a lasat asteptat 16 luni, am primit raspunsul precum ca, citez : " Prin decizia nr. x din data 10.11.2016 nu s-au valorificat sumele reprezentant acord global,intrucat acestea nu reprezinta sporuri cu caracter permanent " . Cum nu pot fi luate in calcul iin conditiile in care in Anexa 15 a legii 263/2010 e stipulat clar ca atata timp cat aceste venituri pot fi dovedite prin carnetul de munca si/sau adeverinta de la fostul loc de munca, ele sunt luate in calcul ??
In acest caz ce ma sfatuiti sa fac ? Sa astept pana in martie 2019 cand voi implini varsta de 65 de ani si voi cere recalcularea pensiei cu specificatia luarii in calcul a celor mai sus mentionate sau sa imi cer drepturile in instanta ??

Multumesc anticipat pentru raspuns
Re: Respingere
Scris de: la pensie la data: 06/12/2018 2:49am
Ati facut o confuzie. Legea pensiilor 263/2010 nu are anexa 15, probabil ati facut referire la anexa 15 la Regulamentul de aplicare al legii 263/2010. Insa nu ati facut referire la textul care clarifica faptul ca sumele castigate in acord nu fac parte din baza de calcul a punctajului pensiei.
Acest text este urmatorul :
“Mentiune: Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 01 aprilie 2001 :
- formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie sau dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale “;
Aceasta prevedere a fost contestata si de alti pensionari, care au deschis actiuni in justitie, continuate pana la Inalta Curte de Casatie si Justitie. In aceste cazuri ICCJ a emis Decizia 19/2011 prin care stabileste ca pensionarii care deschid actiuni in justitie (la tribunal) si aduc dovezi ca au castigat sume in acord li se va da hotarare judecatoreasca cu dreptul de a li se lua in calculul punctajului pensiei aceste sume.
Deci daca dv vreti sa vi se ia in calcul aceste sume trebuie sa deschideti actiune judecatoreasca la tribunal unde prezentati dovada sumelor castigate in acord si in aceasta actiune cereti o hotarare judecatoreasca care sa respecte decizia ICCJ 19/2011.
Nu cunoastem ce va contine mult asteptata noua lege a pensiilor. Este posibil ca aceasta sa rezolve aceasta problema fara a mai fi necesara deschiderea unei actiuni in justitie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1