Subiect "stagiu de cotizare cenzor" Deschis de ELENA la data: 06/21/2018 3:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare cenzor
Scris de: ELENA la data: 06/21/2018 3:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Perioada in care am desfasurat activitate in calitate de cenzor , numit de AGA deci fara contract de munca se ia in calculul stagiului de cotizare daca firma la care am fost cenzor a platit CAS?
Re: stagiu de cotizare cenzor
Scris de: la pensie la data: 06/21/2018 6:31am
Am mai discutat cu dv pe aceasta tema si v-am precizat ca pentru noi este neclar raportul dv de munca, pentruca numirea nu poate inlocui raportul de munca. Atunci v-am sfatuit sa va adresati societatilor la care desfasurati activitatea de cenzor sau Casei teritoriale de pensii.
Perioada care poate fi luata in discutie este cea dupa august 2011 in care nu ati mai avut contract de munca.
Daca aveti retinere in privinta informarii conform sfatului nostru va propunem sa cereti la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001 “si sa analizati perioada in discutie pe aceasta situatie.
Re: stagiu de cotizare cenzor
Scris de: ELENA la data: 06/21/2018 6:42am

Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am solicitat situatia de la casa de pensii si este inregistrata activitatea mea de cenzor cu timp normal de 8 ore /zi .
Eu sunt nelamurita pentru perioada 2016-2017 cand am cotizat ca si PFA doar cu o treime de contributie la pensie pentru care legea prevede un stagiu de cotizare de 4 luni pentru un an. In acelasi timp am fost si cenzor si mi s-a platit CAS. Nu am reusit sa obtin un raspuns clar de la casa de pensii si de aceea am revenit catre dvs. Pentru mine este important sa stiu daca mi se ia in calcul integral perioada 2016-2017 . Probabil ca voi afla raspunsul dupa ce depun dosarul sau cand imi vine decizia. Multumesc pentru sfaturi.
Re: stagiu de cotizare cenzor
Scris de: la pensie la data: 06/21/2018 6:51am
Este corect, pentruca dupa 01 ianuarie 2011 stagiul de cotizare se considera integral si pentru cei care au lucrat cu timp partial, adica stagiul de cotizare nu depinde de timpul lucrat ci numai daca s-a lucrat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1