Subiect "impozit pensie" Deschis de Rodica B la data: 07/10/2018 3:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
impozit pensie
Scris de: Rodica B la data: 07/10/2018 3:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
La un total drepturi 2463 lei, este corect un impozit de 52 lei?
Exista vreo scutire pentru cei care primesc si pensie de handicap?
Re: impozit pensie
Scris de: la pensie la data: 07/10/2018 2:42pm
Conform codului fiscal aprobat prin legea 227/2015 modificat incepand cu 01 ianuarie 2018 pentru veniturile din pensii se plateste un impozit care se calculeaza in procent de 10% pentru sumele care rezulta prin deducerea din valoarea pensiei a sumei de 2000 lei.
Deci in cazul propus de dv calculul se face astfel :
Suma impozitata este de 2463 - 2000 = 463 lei
Impozitul fiind de 10 % din 463 lei rezulta un impozit de 46 lei
Calculul impozitului pensiei il puteti face cu programul de calcul postat de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/calculul-impozitare-pensie.php
Persoanele cu handicap nu primesc pensie de handicap ci indemnizatie de handicap.
Actualul cod fiscal nu prevede neimpozitarea pensiilor primite din sistemul public de pensii de catre persoanele cu handicap.
Re: impozit pensie
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 07/14/2018 7:12am
la pensie :
Conform codului fiscal aprobat prin legea 227/2015 modificat incepand cu 01 ianuarie 2018 pentru veniturile din pensii se plateste un impozit care se calculeaza in procent de 10% pentru sumele care rezulta prin deducerea din valoarea pensiei a sumei de 2000 lei.
Deci in cazul propus de dv calculul se face astfel :
Suma impozitata este de 2463 - 2000 = 463 lei
Impozitul fiind de 10 % din 463 lei rezulta un impozit de 46 lei
Calculul impozitului pensiei il puteti face cu programul de calcul postat de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/calculul-impozitare-pensie.php
Persoanele cu handicap nu primesc pensie de handicap ci indemnizatie de handicap.
Actualul cod fiscal nu prevede neimpozitarea pensiilor primite din sistemul public de pensii de catre persoanele cu handicap.

Imi cer scuze pt interventie,eu am Certificat de Handicap grad accentuat din iunie 2015 si sunt scutit de impozit pt pensia de invaliditate . O zi buna!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1