Subiect "baza calcul pensie" Deschis de Ionel la data: 07/10/2018 3:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
baza calcul pensie
Scris de: Ionel la data: 07/10/2018 3:59am
Gen: M
Data nasterii: 01.03.1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua!

In anul 2013 am fost disponibilizat de catre fostul angajator - printr-un proces de disponibilizare colectiva.
Timp de 1 an am fost in somaj.
In anul 2014, indeplinind conditiile de pensionare la limita de varsta (10 ani grupa I si 20 ani grupa II / deosebite de munca), m-am pensiont.
In luna iunie 2013, cand am fost disponibilizat, am avut un "venit salarial" - scriptic nu faptic (salariu iunie + salarii compensatorii) de 67.895 lei.

Ca baza de calcul, conform prevederilor legale, din venitul salarial de 67.895 lei s-a utilizat doar suma de 11.115 lei, lucru care ar fi fost corect daca primeam (mi se plateau) la disponibilizare salariile compensatorii.
Salariile compensatorii mi-au platite, in transe lunare inegale, in perioada mai 2015-februarie 2018 si nu asa cum ar fi fost normal in iunie / iulie 2013.

Conform art. 146 din codul fiscal (Stabilirea și plata contribuțiilor de asigurări sociale) - "Contribuțiile de asigurări sociale individuale calculate și reținute potrivit alin. (1) se plătesc la bugetul asigurărilor sociale de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se plătesc veniturile sau până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se datorează, după caz, împreună cu contribuția angajatorului ori a persoanelor asimilate angajatorului datorată potrivit legii."

Fata de cele mai sus prezentate va rog sa-mi comunicati daca pot cere, in instanta, fostului angajator, rectificarea declaratiei nominale 112 conform veniturilor platite in mod real, lunar, in perioada de dupa disponibilizare, urmand ca in baza hotararii judecatoresti, sa cer recalcularea pensiei cu utilizarea acestor venituri in baza de calcul.

Cu stima
Re: baza calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/11/2018 1:38am
Nu stim de unde ati luat suma de 67.895 lei din luna iunie 2013.
Baza de calcul a punctajului pensiei dupa 01 aprilie 2001 este suma pentru care s-a platit CAS si noi stim ca CAS se plateste numai in luna in care se plateste. Deci daca nu aveti suma pentru care s-a platit CAS in luna iunie 2013 cereti la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa data de 01 aprilie 2001 “ si verificati sumele si perioadele in care ati primit banii si cele inscrise in acea situatie.
Daca cele doua sume nu corespund cereti angajatorului si Casei de pensii sa clarifice situatia si numai dupa aceea puteti deschide actiune in justitie (la tribunal) impotriva angajatorului sau Casei de pensii. Daca eroarea este facuta de Casa de pensii puteti deschide actiune in justitie impotriva acesteea numai dupa ce faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (se depune la registratura Casei de pensii) si raspunsul la aceasta nu va multumeste sau intarzie o perioada rezonabila de cca 3-4 luni.
Daca in situatie gasiti sumele pentru care s-a platit CAS si perioadele in care s-au platit corecte (sumele platite in anul 2015, dupa iesirea la pensie pentru limita de varsta) cereti recalcularea pensiei pentru sumele pentru care s-a platit CAS dupa iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Re: baza calcul pensie
Scris de: Ionel la data: 07/11/2018 4:24am
la pensie :
Nu stim de unde ati luat suma de 67.895 lei din luna iunie 2013.
Baza de calcul a punctajului pensiei dupa 01 aprilie 2001 este suma pentru care s-a platit CAS si noi stim ca CAS se plateste numai in luna in care se plateste. Deci daca nu aveti suma pentru care s-a platit CAS in luna iunie 2013 cereti la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa data de 01 aprilie 2001 “ si verificati sumele si perioadele in care ati primit banii si cele inscrise in acea situatie.
Daca cele doua sume nu corespund cereti angajatorului si Casei de pensii sa clarifice situatia si numai dupa aceea puteti deschide actiune in justitie (la tribunal) impotriva angajatorului sau Casei de pensii. Daca eroarea este facuta de Casa de pensii puteti deschide actiune in justitie impotriva acesteea numai dupa ce faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (se depune la registratura Casei de pensii) si raspunsul la aceasta nu va multumeste sau intarzie o perioada rezonabila de cca 3-4 luni.
Daca in situatie gasiti sumele pentru care s-a platit CAS si perioadele in care s-au platit corecte (sumele platite in anul 2015, dupa iesirea la pensie pentru limita de varsta) cereti recalcularea pensiei pentru sumele pentru care s-a platit CAS dupa iesirea la pensie pentru limita de varsta.


"Angajatorul a platit CAS si aemis declaratia 112 doar pentru suma de 11.115 lei. Asa a interpretat el legea.
Dar eu, la data disponibilizarii nu am primit acesti bani, doar (scrptic) un fluturas si o adeverinta prin care angajatorul recunostea ca are sa-mi dea acesti bani.
Problema este ca nu as fi avut nimic de comentat daca primeam in momentul disponibilizarii cei 67.895 lei datorati (salariu curent + salarii compensatorii). Dar am primit aceste venituri (in rate ca sa zicem), incepand cu anul 2015, pana in 2018, in transe lunare.
Pentru aceste sume angajatorul nu a mai platit CAS.
Am solicitat angajatorului sa faca rectificarea declaratiei 112 conform platilor efectuate in mod real si acesta mi-a raspuns ca el si-a indeplinit toate obligatiile ca angajator iar eu, desi am primt drepturlie banesti cuvenite la disponibilizare (salarii compensatorii) in perioada 2015-2018, mi-am pierdut calitatea de angajat in momentul disponibilizarii (iunie 2013) iar declaratia 112 este doar pentru angajati..
Revin si intreb: POT CERE SI POT OBTINE IN INSTANTA CA FOSTUL ANGAJATOR SA FIE OBLIGAT LA PLATA CAS-ului LA DATELE IN CARE A FACUT PLATILE IN MOD REAL (IN PERIOADA 2015 - 2018) SI IN ACEST SENS SA RECTIFICE DECLARATIA 112?"
Re: baza calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/11/2018 8:14am
Ceeace propuneti dv apartine de legislatia fiscala si pentru a deschide o actiune in justitie impotriva angajatorului trebuie sa consultati un avocat si un expert financiar.
Noi credem ca dupa atata timp nu este posibila o asemenea rectificare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1