Subiect "Calcul pensie" Deschis de Georgescu Georgeta la data: 07/12/2018 7:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Georgescu Georgeta la data: 07/12/2018 7:22am
Gen:F
Data nasterii:21.03.1954
Stagiul de cotizare:41
Alte date:Facultate
Intrebare:

Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsul dat ,referitor la utilizarea programului de calcul.
Puteti ,va rog,sa ma lamuriti asupra urmatoarelor aspecte:
-avem nevoie de adeverinte de la angajatori referitoare la plata CAS-ului in general si a pensiei suplimentare ,in special ,de 2 si 3 % in perioada 1977-1989 si 1990- aprilie 2001 ?
-compensatiile ,altele decat din decretele 240/82 si 46/1982, inscrise in adeverinte ,fara specificarea temeiului legal ,conteaza la calculul pensiei ?
-cui ne putem adresa daca angajatorul refuza sa specifice in adeverinte ,pe ce venituri s-a retinut CAS-ul (total venituri,doar retributie tarifara ,etc) acceptand eliberarea de adeverinte care ,in cel mai bun caz,sunt copii ale statului de plata ,cel din urma neincluzand asemenea informatii sau date despre CAS-ul retinut .
-ce putem face daca pe anumite perioade , dsi cele din CM sunt inconsistente si angajatorul refuza sa reverifice statele de plata in baza carora au emis adeverintele ? Stiti cumva ,care document ar fi mai important pentru calculul pensiei ?
Va multumesc .
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/13/2018 4:39am
Baza de calcul si documentele doveditoare sunt diferite in cele doua perioade: inainte si dupa data de 01 aprilie 2001 si
este prezentata de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Cand cereti lamuriri faceti precizarea perioadei.
Dovedirea prin adeverinte se face numai in perioada inainte de 01 aprilie 2001.
In baza de calcul a punctajului pensiei in perioada inainte de 01 aprilie 2001 intra salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent.
Continutul adeverintelor cu sporurile cu caracter permanent este prezentat in anexa 15 la Normele de aplicare a legii pensiilor 263/2010. Aici nu este specificat ca angajatorul este obligat sa va dea adeverinte care sa contina sumele pentru care s-a platit contributie pentru pensie suplimentara sau CAS. Inainte de 01 aprilie 2001 angajatorul nu are evidenta CAS-ului platit pe persoana pentruca el a platit CAS pe intreg fondul de salarii.
In calculul punctajului pensiei in perioada inainte de 01 aprilie documentul de baza este carnetul de munca care poate fi complectat cu adeverinte eliberate de angajator.
Pentru perioada dupa 01 aprilie 2001 in baza de calcul intra sumele pentru care s-a platit CAS si nu trebuie sa cereti angajatorului sa va elibereze adeverinte cu aceste sume deoarece le puteti obtine cerand la Casa de pensii, de care apartine domiciliul dv, “Situatia stagiului de cotizare pe perioada dupa 01 aprilie 2001 “. Acolo veti gasi o coloana cu sumele pentru care s-a platit CAS.
Re: Calcul pensie
Scris de: Georgeta la data: 07/19/2018 4:40am
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:41
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns .Foarte importanta pentru demersurile mele ,consultarea Anexei 15 din Normele la Legea pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1