Subiect "ani lucrati intracomunitar" Deschis de Firuta la data: 07/12/2018 7:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ani lucrati intracomunitar
Scris de: Firuta la data: 07/12/2018 7:49am
Gen:M
Data nasterii:14.03.1959
Stagiul de cotizare:26 ani 2 luni 8 zile in Romania, 3 ani 7 luni 18 zile in Italia si Pensie de invaliditate gr.II de 2 ani 10 luni si 28 zile.
Alte date:
Intrebare: Anii lucrati in Italia se aduna cu anii din Romania, pentru a realiza cei 35 ani de stagiu in vederea pensionarii de limita de varsta?
Re: ani lucrati intracomunitar
Scris de: la pensie la data: 07/13/2018 5:02am
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepuri la pensie
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru aceasta pensie nu trebuie sa realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani ci stagiul minim de cotizare de 15 ani si deci nu trebuie sa faceti dovada stagiului de cotizare din Italia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1