Subiect "Recalculare grupa deosebita" Deschis de Dinu Mustareata la data: 08/08/2018 2:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare grupa deosebita
Scris de: Dinu Mustareata la data: 08/08/2018 2:39am
Gen:masculin
Data nasterii:06-06-1956
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:întreaga perioadă în grupa 2a și deosebita
Intrebare:M-am pensionat în iunie 2013.
Fac obiectul recalculării pensiei având în vedere că în lege se spune că se vor recalcula doar la cei care s-au pensionat până în 2011?
Re: Recalculare grupa deosebita
Scris de: la pensie la data: 08/08/2018 4:22am
Dv nu beneficiati de recalcularea pensiei conform ultimilor modificari aduse legii pensiilor pentruca ati lucrat numai in grupa II de munca si indiferent cand ati iesit la pensie, ati primit un punctaj suplimentar pentru stagiul in grupa de munca.
Re: Recalculare grupa deosebita
Scris de: Dinu Mustareata la data: 08/08/2018 5:42am
Gen:masculin
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare:Sa înțeleg că cei pensionati până în anul 2011 nu au beneficiat de aceeași metodă de calcul?
Adică colegi cu mine ,care s-au pensionat până la 2011 au beneficiat de aceeași perioadă de reducere (8 ani) și cuantumul pensiei a fost aproximativ la fel.
Nu înțeleg de ce acum se ia in calcul ,ca perioada de vechime de 25 de ani (dacă am înțeles eu bine) doar pentru cei care s-au pensionat până în anul 2011.
Cred că se crează o discriminare și nu înțeleg principiul de recalculare.
Re: Recalculare grupa deosebita
Scris de: Dinu Mustareata la data: 08/08/2018 5:45am
Gen:masculin
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare:Sa înțeleg că cei pensionati până în anul 2011 nu au beneficiat de aceeași metodă de calcul?
Adică colegi cu mine ,care s-au pensionat până la 2011 au beneficiat de aceeași perioadă de reducere (8 ani) și cuantumul pensiei a fost aproximativ la fel.
Nu înțeleg de ce acum se ia in calcul ,ca perioada de vechime de 25 de ani (dacă am înțeles eu bine) doar pentru cei care s-au pensionat până în anul 2011.
Cred că se crează o discriminare și nu înțeleg principiul de recalculare.
Re: Recalculare grupa deosebita
Scris de: la pensie la data: 08/09/2018 1:06am
Ati inteles gresit recalcularea nu se face avand numai criteriul data iesirii la pensie.
Recalcularea care se face pana la sfarsitul anului 2018 se face pentru cei care au au iesit la pensie inainte de 01 ianuarie 2011, au avut stagii de cotizare in gr I de munca asimilata cu grupa conditii speciale sau in grupa conditii speciale si nu au primit punctaj suplimentar pentru stagiile in grupa de munca din cauza ca au beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare, conform prevederilor legii 19/2000.
Exista si o categorie de pensionari care beneficiaza de recalcularea pensiei si care s-au pensionat dupa 01 ianuarie 2011 insa si aici este vorba de cei care au un stagiu de minim 25 ani in grupa conditii speciale si care au lucrat in activitatile si societatile enumerate in anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010.
Deci dv nu va incadrati in cele doua categorii si nu beneficiati de aceste modificari ale legii pensiilor 263/2010 pentruca dv ati lucrat in gr II si in plus ati primit punctaj suplimentar pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa la iesirea la pensie din anul 2013..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1