Subiect "Calcul pensie!" Deschis de Sava Marius la data: 08/10/2018 9:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie!
Scris de: Sava Marius la data: 08/10/2018 9:41am
Gen:M
Data nasterii:05 Noiembrie 1964
Stagiul de cotizare:37 ani, 3 luni
Alte date:Gr.1- 10 ani,10 luni. Gr. Speciala - 7 ani, 1 luna, 29 zile. Gr. Deosebita- 4ani , 11 luni. Perioade asimilate 2 ani si 7 zile. Din data de 07 Dec 2015 pensionat pe caz de boala conf.art 68,alin 1 lit.c,boala obisnuita.
Intrebare: Va rog fumos sa-mi calculate toate genurile de pensii. Va multumesc anticipat.
Re: Calcul pensie!
Scris de: la pensie la data: 08/10/2018 12:55pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 05 noiembrie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa I de munca a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr I de munca 7 ani in gr conditii speciale si 5 ani gr conditii deosebite (complectat cu 1 luna in gr conditii speciale neutilizata) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 9 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate.
Pentru stagiul de cotizare de 17 ani lucrat in conditii speciale si 5 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni adica in 05 mai 2021.
Pensia anticipata nu este avantajoasa pentru dv pentruca o puteti obtine la varta de 60 ani deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare in grupele de munca.
Re: Calcul pensie!
Scris de: Sava Marius la data: 08/11/2018 8:52am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 05 noiembrie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa I de munca a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr I de munca 7 ani in gr conditii speciale si 5 ani gr conditii deosebite (complectat cu 1 luna in gr conditii speciale neutilizata) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 9 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate.
Pentru stagiul de cotizare de 17 ani lucrat in conditii speciale si 5 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni adica in 05 mai 2021.
Pensia anticipata nu este avantajoasa pentru dv pentruca o puteti obtine la varta de 60 ani deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare in grupele de munca.

Multumesc pt raspunsul promt acordat. As dori sa va mai intreb ceva, din acei 4 ani si 11 luni de grupa deosebita s-ar putea sa obtin o adeverinta ca sa-mi fie recunoscuta ca si grupa speciala inca vreo 4 luni, in acest caz banuiesc ca ma vor ajuta sa castig inca 6 luni la reducerea varstei,in loc de 8,6 ani sa beneficiez de 9 ani reducere, e corect? Si asa pt o singura zi nu aveam 18 ani reducere !!
Re: Calcul pensie!
Scris de: la pensie la data: 08/13/2018 9:11am
Perioada lucrata in conditii deosebite nu poate fi asimilata cu conditii speciale in vederea completarii ci aceasta se poate face numai invers, adica stagiile, sub un an lucrate in conditii speciale, neutilizate, pot fi folosite, daca este necesar, la completarea stagiilor de cotizare in conditii deosebite.
Re: Calcul pensie!
Scris de: Sava Marius la data: 08/14/2018 9:40am
la pensie :
Perioada lucrata in conditii deosebite nu poate fi asimilata cu conditii speciale in vederea completarii ci aceasta se poate face numai invers, adica stagiile, sub un an lucrate in conditii speciale, neutilizate, pot fi folosite, daca este necesar, la completarea stagiilor de cotizare in conditii deosebite.


M-ati inteles gresit, v-am spus ca o sa obtin o adeverinta rectificativa pt vreo 4 luni de grupa deosebita din cei 4,11 ani si o sa-mi fie transformata in grupa speciala, deoarece acea intreprindere m-a incadrat gresit la grupa deosebita in loc de grupa speciala. Va multumesc mult pt ajutor. Multa sanatate.
Re: Calcul pensie!
Scris de: la pensie la data: 08/16/2018 2:37am
In acest caz realizati un stagiu total de cotizare de 18 ani lucrati in conditii speciale si pentru aceasta beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani adica in 05 noiembrie 2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1