Subiect "stagiul de cotizare" Deschis de REBEGEA VERONICA la data: 09/06/2018 1:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiul de cotizare
Scris de: REBEGEA VERONICA la data: 09/06/2018 1:37am
Gen:
Data nasterii:22 06 1954
Stagiul de cotizare:41 ani 0 luni 20 zile
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie pe data de 01 04 2009. Conform deciziei de pensionare la stabilirea punctajului mediu anual s-a luat in calcul stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni. Dar conform Legii nr. 19/2000 anexa 3 la data de 01 04 2009 stagiul complet de cotizare era de 27 ani si 2 luni.Va rog sa-mi comunicati daca mi s-a calculat corect punctajul mediu anual.
Re: stagiul de cotizare
Scris de: la pensie la data: 09/06/2018 8:33am
Opinia noastra este ca este tarziu sa mai puneti actiona in aceasta privinta.
Aceasta controversa are un intreg istoric.
In legea 19/2000 art 41 alin (4) se prevedea ca stagiul complet de cotizare sa creasca asa cum este precizat in anexa 3 la aceasta lege.In aceasta anexa insa stagiile complete de cotizare sunt prezentate crescator in functie de data de iesire la pensie. Pentru cei care au iesit la pensie pentru limita de varsta si nu au beneficiat de reducerea varstei de pensionare stagiului complet de cotizare este acelasi si daca este calculat in functie de data de nastere
Dupa promulgarea legii s-a observat ca cei nascuti la aceeasi data si se pensioneaza la date diferite pentruca beneficiaza de reducerea varstei de pensionare, conform anexei 3 la legea pensiilor 19/2000 beneficiaza de stagii complete de cotizare diferite iar in cazul in care beneficiaza de mai multe decizii de pensionare (de invaliditate, anticipata si in final pentru limita de varsta) urma pensiile aceluias pensionar sa fie calculate de fiecare data cu alt stagiu complet de cotizare.
Pentru a rezolva aceasta eroare a fost conceputa o noua anexa care a fost introdusa prin Normele de aplicarea ale legii pensiilor 19/2000 aprobate prin Ordinul ministerului Muncii nr 340/2001 (anexa 9).
In aceasta anexa stagiile complete de cotizare sunt stabilite in functie de data de nastere si raman constante indiferent de data iesirii la pensie. Aceasta anexa a fost utilizata de functionarii caselor de pensii pentru toate pensiile acordate dupa 01 aprilie 2001 conform legii 19/2000.
Dar cei care au conceput anexa 9 din normele de aplicare au facut alta eroare prin faptul ca nu au abrogat anexa 3 la legea pensiilor 19/2000.
Unii pensionari au observat diferenta intre cele doua anexe, asa cum ati facut si dv, insa au observat-o in timp util in care puteau sa beneficieze de caile legale de contestare si au ajuns pana la deschiderea actiunilor in justitie impotriva Casei de pensii. In justitie unii pensionari au castigat iar altii au pierdut. Din cauza solutionarii in mod diferit s-a ajuns pana la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Aceasta a emis Decizia ICCJ 4/2011 in care stabilea ca toate actiunile deschise in justitie pana la data de 01 ianuarie 2011, cand a intrat in vigoare legea pensiilor 263/2010 si care anula legea pensiilor 19/2000, sa fie solutionate conform anexei 3 la legea pensiilor 19/2000 adica in favoarea pensionarilor.
In cazul dv avand in vedere ca nu ati deschis o actiune in justitie in perioada legala consideram ca nu mai puteti face nimic, eventual sa cereti sfatul unui avocat.
Dar vrem sa va consolam asigurandu-va ca cei care au actionat in justitie Casa de pensii sunt o minoritate si majoritatea pensionarilor care au iesit la pensie conform legii pensiilor 19/2000 au avut pensia calculata cu stagiul de cotizare stabilit in fuinctie de data de nastere conform anexei 9 la normele de aplicare ale legii pensiilor 19/2000.
Re: stagiul de cotizare
Scris de: REBEGEA VERONICA la data: 09/07/2018 7:29am
Gen:
Data nasterii:22 06 1954
Stagiul de cotizare:41 ani 0 luni 20 zile
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspunsul promt profesional pe care mi l-ati dat.
Dar prin Legea 221/2018 nu beneficiez de recalcularea pensiei? tinand cont ca am lucrat in grupa a 2 a de munca 23 ani 5 luni si 6 zile.
Mentionez ca nu am beneficiat de nicio recalculare dupa iesirea la pensie.
Cu respect
Va multumesc
Re: stagiul de cotizare
Scris de: la pensie la data: 09/07/2018 8:24am
Recalcularea pensiilor conform modificarilor aduse legii pensiilor 263/2010 de catre legea 221/2018 se face numai pentru pensionarii iesiti la pensie in perioada 01 aprilie 2001 - 31 decembrie 2010 care nu au primit punctaj suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca din cauza ca lucrand in grupa I de munca sau in grupa conditii speciale au beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare si prin aceasta au beneficiat de un punctaj mediu majorat.
Dv ati iesit la pensie in acest interval insa lucrand numai in grupa II de munca nu ati beneficiat de stagiul complet de cotizare redus (aceasta fiind si tema discutata in mesajul anterior) si din aceasta cauza ati primit la iesirea la pensie punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca .
Punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca primit la iesirea la pensie il gasiti in decizia de pensionare unde la litera G este o notificare privind punctajul total realizat si mai jos „Din care conform OUG 209/2008 ... puncte”. Acesta este punctajul de care a beneficiat pentru stagiul de cotizare lucrat in gr II de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1