Subiect "Cotizare minima pentru pensie" Deschis de Pop Nicoleta la data: 09/08/2018 3:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cotizare minima pentru pensie
Scris de: Pop Nicoleta la data: 09/08/2018 3:24am
Gen:Feminin
Data nasterii:21 decembrie 1961
Stagiul de cotizare:10 ani in grupa 2
Alte date:
Intrebare:As dori sa intreb cati ani mai trebuie sa lucrez in grupa normala de lucru pentru a avea anii minimi necesari pensionarii in conditiile in care am 10 ani lucrati in grupa a 2 a de munca. Multumesc.
Re: Cotizare minima pentru pensie
Scris de: la pensie la data: 09/10/2018 3:21am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 21 februarie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de cotizare 10 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 12 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 10 ani lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 32 ani si 5 luni.
In prezent este in discutie publica un proiect de lege a pensiilor care urmeaza a intra in vigoare incepand cu septembrie 2021. Prevederile din acest proiect de lege sunt mai blande pentru reducerea varstei de pensionare deoarece o acorda si celor care au realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deci pentru a realiza stagiul minim de cotizare de 15 ani, daca vi se recunoaste stagiul in gr II de munca, trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 6 luni.
Daca nu va puteti angaja puteti completa stagiul de cotizare incheind cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala prin care puteti cumpara stagiu de cotizare.
In privinta completarii stagiului de cotizare actuala lege a pensiilor are prevederi mai bune si din aceasta cauza va sfatuim sa va hotarati si sa va completati stagiul de cotizare inainte de septembrie 2021.
Re: Cotizare minima pentru pensie
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 09/16/2018 8:00am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 21 februarie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de cotizare 10 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 12 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 10 ani lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 32 ani si 5 luni.
In prezent este in discutie publica un proiect de lege a pensiilor care urmeaza a intra in vigoare incepand cu septembrie 2021. Prevederile din acest proiect de lege sunt mai blande pentru reducerea varstei de pensionare deoarece o acorda si celor care au realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deci pentru a realiza stagiul minim de cotizare de 15 ani, daca vi se recunoaste stagiul in gr II de munca, trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 6 luni.
Daca nu va puteti angaja puteti completa stagiul de cotizare incheind cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala prin care puteti cumpara stagiu de cotizare.
In privinta completarii stagiului de cotizare actuala lege a pensiilor are prevederi mai bune si din aceasta cauza va sfatuim sa va hotarati si sa va completati stagiul de cotizare inainte de septembrie 2021.


Buna ziua, cu scuzele de rigoare va pun o intrebare la care ati raspuns partial doamnei Pop Nicoleta. Exista un paragraf in noua lege a pensiilor in care se specifica luarea in considerare a stagiului minim pt reducerea varstei de pensionare ? Ar fi ideal daca ar exista aceasta prevedere ca sa nu mai depindem numai de stagiul maxim ! Daca puteti sa-mi dati numarul articolului. Va multumesc
Re: Cotizare minima pentru pensie
Scris de: la pensie la data: 09/17/2018 2:28am
Pentru domnul Iftene
Regretam ca trebuie sa recunoastem ca afirmatiile facute in raspunsul dat doamnei Pop Nicoleta este gresit, acesta nefiind suficient documentat deoarece el s-a bazat pe discutiile facute la televizor.
Acum cand avem textul proiectului noii legi a pensiilor va putem preciza ca pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupelor de munca trebuie realizat stagiul complet de cotizare.
Aceasta prevedere este precizata in art 3 litera p) si art 49 alin (1) din proiectul noii legi a pensiilor
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1