Subiect "Vechime32,6" Deschis de Făghiean Vasile la data: 09/11/2018 6:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Vechime32,6
Scris de: Făghiean Vasile la data: 09/11/2018 6:29am
Gen:
Data nasterii:26-11-56
Stagiul de cotizare:32,6 ani
Alte date:8-ani gr 2
Intrebare:Bună ziua, vă rog să-mi spuneți dacă mai adaug șase luni la vechimea pe care o am, cam cu cât ar mai crește cuantumul pensiei? menționez că am pensie de invalidit. de o mieunasută lei. Dacă se merită efortul și banii cheltuiți.
Și ași mai avea o întrebare;mai am vreo trei ani lucrați în Buc. prin anii73-76- și nu găsesc nicicum Arhiva, e vorba de fosta ICM-4 Buc. Construc.Vă mulțumesc mult!o zi bună.
Re: Vechime32,6
Scris de: la pensie la data: 09/11/2018 9:34am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 26 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani , stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in data de 26 mai 2020.
Nu stim cum vreti sa adaugati cele 6 luni la stagiul de cotizare deoarece asa cum v-am precizat mai sus la stagiul dv de cotizare se adauga in continuare perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate. Daca intentionati sa incheiati unui contract de asigurare sociala si plata lunara a unei anumite sume (acum suma minima este de 475 lei) noi nu va recomandam sa o faceti deoarece avantajul este mai mic decat efortul facut.
In ceeace priveste arhiva intreprinderii din Bucuresti singura recomandare este sa va adresati filialei din Bucuresti a Arhivelor Statului deoarece aceasta a dat un aviz celui care administreaza arhiva pe care o cautati. Daca ati facut deja aceasta nu va ramane decat sa continuati sa intrebati pe cunoscutii dv, care au lucrat la aceeasi intreprindere.
Re: Vechime32,6
Scris de: Făghiean la data: 09/12/2018 3:51am
Gen:
Data nasterii:26-11-56
Stagiul de cotizare:32,6 ani
Alte date:8 ani gr-a doua
Intrebare:Deci am mai lucrat, în 1985 vreo șase luni la o exploatare forestieră din Jud. Vrancea, vechime care nu e trecută în cartea de muncă, acum vreau să caut să=mi scot vechimea de 6 luni și să duc adeverința cu cele șase luni la casa de pensii și vroiam să știu cam cu cât ar mai crește valoarea cuantumului pensiei, acum e de 1100 ron, deci vroiam să știu dacă se merită efortul și banii cheltuiți? vă mulțumesc mult! și scuze pt deranj!!!
Re: Vechime32,6
Scris de: la pensie la data: 09/12/2018 6:38am
Punctajul suplimentar pentru cele 6 luni depinde de salariile realizaet in acea perioada.
Am putea face o estimare daca ne precizati perioada lucrata (ex martie -iulie 1985) salariul realizat lunar si eventual ce vechime aveati inainte de acea perioada.
Re: Vechime32,6
Scris de: Faghiean Vasile la data: 09/13/2018 4:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua, am lucrat în perioada Decembrie 1984-iunie-1985
Re: Vechime32,6
Scris de: la pensie la data: 09/13/2018 4:19am
Regretam ca nu va putem face calculul pentruca datele furnizate sunt incomplecte.
Re: Vechime32,6
Scris de: Făghiean la data: 09/13/2018 11:18am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Păi ce date mai trebuia??? când a murit mama și tata??? sau câți ani a lucrat?........
Re: Vechime32,6
Scris de: la pensie la data: 09/14/2018 12:43pm
Nu ne intereseaza datele parintilor dv.
In mesajele anterioare v-am indicat datele necesare calculului, insa acestea nu mai sunt necesare pentruca nu va vom mai face calculul.
Noi v-am tratat cu politetea cu care tratam toti vizatatorii site-ului nostru si pretindem sa procedati si dv asemenea.
Daca veti mai continua pe tonul ultimului mesaj vom proceda si noi altfel avand in vedere ca va cunoastem IP-ul, localitatea si ISP-ul la care sunteti conectat.
Re: Vechime32,6
Scris de: Făghiean la data: 09/16/2018 11:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:VÄ‚ ROG SÄ‚ MÄ‚ SCUZAÈšI! NU SE VA MAI REPETA.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1