Subiect "ucenicie la locul de munca" Deschis de Nicolie Cornelia la data: 09/12/2018 9:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ucenicie la locul de munca
Scris de: Nicolie Cornelia la data: 09/12/2018 9:43am
Gen:f
Data nasterii:11/01/1957
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:nascut si crescut 6 copii
Intrebare:de ce nu imi primeste la pensii ucenicie la locul de munca??Am dus la oficiul de pensii Deva copie de pe diploma de absolvire a scolii profesionale de ucenicie la locul de munca de 3 ani si nu a luat copiile si originalul zicandu-mi ca inca nu ai primit nimic in acest sens.deoarece pe cartea de munca specifica conform adeverintei pe care nu o pot scoate de la arhiva deoarece spuncei de la arhiva ca nu se gasesc actele.Am diploma si notat pe cartea de munca conform adeverintei.aceasta perioada de 3 ani ucenicie la locul de munca nu mi-o accepta la dosar.ca ucenic in meseria de strungar si in grupa a 2-a.Va rog sa imi spuneti ce sa fac??Astept raspunsul dumneavoastra.
Re: ucenicie la locul de munca
Scris de: la pensie la data: 09/13/2018 2:45am
Calificarea intr-o meserie s-a facut fie prin scoala profesionala cu practica de scurta durata intr-o intreprindere sau prin ucenicie la locul de munca cu urmarea unor cursuri teoretice de scurta durata. Nu se poate si scoala profesionala si ucenicie la locul de munca.
In cazul scolii profesionale cu practica in productie se ia in calculul stagiului de cotizare numai perioada de practica daca prezentati adeverinta cu de la intreprinderea in care ati efectuat practica dar este o problema cu evidenta celor care au facut practica si cu eliberarea adeverintelor in acest sens.
In cazul uceniciei la locul de munca se ia in calculul stagiului de cotizare toata perioada trecuta in carnetul de munca.
Nu exista o singura solutie de rezolvarea situatiei in acest caz pe care sa o indicam.
Noi va sfatuim sa mergeti la Inspectoratul Teritorial de Munca Deva si sa- rugati sa va ajute cu o solutie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1