Subiect "cind pot iesi la orice fel de pensie" Deschis de Petru Vasile la data: 09/13/2018 6:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind pot iesi la orice fel de pensie
Scris de: Petru Vasile la data: 09/13/2018 6:20am
Gen:MASCULIN
Data nasterii:27.11.1954
Stagiul de cotizare:24 ANI 1 LUNA SI 26 ZILE-DIN CARE 13 ANI 02 LUN I SI 11 ZILE IN GRUPAS-A II-A DE MUNCA(100%)
Alte date:1 AN 4 LUNI SI 5 ZILE=ARMATA SI 8 LUNI SI 25 ZILE IND.DE SOMAJ,
Intrebare:Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Re: cind pot iesi la orice fel de pensie
Scris de: la pensie la data: 09/13/2018 8:09am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 27 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani , stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 13 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si perioada cat ati beneficiat de indemnizatie de somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 29 ani 5 luni si 26 zile.
Pentru stagiul de 13 ani lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece nu aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Deasemeni nu beneficiati nici de pensie anticipata partiala, diminuata, deoarece nu aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1