Subiect "Recalcularea diminuării pensiei anticipate parțiale conform legii 216/2017" Deschis de Nico la data: 09/13/2018 6:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalcularea diminuării pensiei anticipate parțiale conform legii 216/2017
Scris de: Nico la data: 09/13/2018 6:26am
Gen: M
Data nasterii: 04.06.1953
Stagiul de cotizare: 35 + 5 facultate
Alte date:
Intrebare:

Revin cu
recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale conform legii 216/2017


1) cererea depusă în luna decembrie 2017 și nu am primit nici acum în septembrie 2018 nimic, DUPĂ 9 LUNI.
Decizia de corecție ieșită în APRILIE am găsit-o la arhivă la casa de pensii și am făcut o copie spre a fi dată între serviciile lor (?!?!?) ca și cum nu știu unii de alții în aceeași clădire asta în luna iunie.

2) în iunie, la implinirea vârstei de 65 de ani, trebuia oricum sa fie eliminate penalizările - nu au fost, DUPĂ 4 LUNI.

Atenție! Am fost la casa de pensii în fiecare lună, după primirea talonului cu aceste 2 probleme și funcționarele de la ghieșeu se uită ca la o problemă de fizică cuantică își notează, cer copii dupâ talon, decizie, dau nr de înregistrare și NIMIC.
Ultima oară ( în august) mi s-a spus că e posibil că se așteaptă ca să iasă și decizia de pensionare pt limită de vârstă ca să fie la semnată pt a fi date împreună la plată. Mi se pare că minciunile lor devin absurde.
Re: Recalcularea diminuării pensiei anticipate parțiale conform legii 216/2017
Scris de: la pensie la data: 09/13/2018 7:57am
Va suntem recunoscatori pentru constanta mesajelor dv privind aceasta problema.
Suntem surprinsi ca, desi nu cunoastem un caz in care un pensionar a primit micsorarea diminuarii pensiei anticipate partiale conform legii 216/2017, nu am primit mesaje de la cei care si-au pierdut rabdarea si au inceput sa actioneze, asa cum prevede legea pensiilor, mai intai prin contestatie si apoi prin deschiderea unei actiuni in justitie (la tribunal).
Re: Recalcularea diminuării pensiei anticipate parțiale conform legii 216/2017
Scris de: Nico la data: 09/13/2018 10:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Și eu citesc aici, pe forum, în speranța că mai sunt unii cu aceleași probleme. Și mă mir, chiar sunt singurul rămas nerezolvat?

Poate ar trebui ca și pensionarii să aibă o asociație, cu avocați, care sa le apere drepturile. Mai ales că ei nu pot face grevă și de multe ori sunt greu transportabili, nu aud bine și deci nu înțeleg tot ce li se comunică.
Re: Recalcularea diminuării pensiei anticipate parțiale conform legii 216/2017
Scris de: la pensie la data: 09/14/2018 12:45pm
Suntem intru totul de acord cu punctul dv de vedere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1